Pozwolenie na budowę ostatniego odcinka drogi S3

Autor: Zachodniopomorski UW 2022-01-31 08:54:46

Wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki podpisał zezwolenie na realizację inwestycji drogowej – budowę drogi ekspresowej S3 na odcinku Świnoujście - Dargobądz. - Już w 2024 pojedziemy ze Świnoujścia szybko i bezpiecznie aż na południe Polski, w całości drogą ekspresową. S3 to drogowa i gospodarcza aorta dla Pomorza Zachodniego. Umożliwi nie tylko rozwój turystyki, ale całej zachodniopomorskiej gospodarki. To kontynuacja ofensywy inwestycyjnej prowadzonej w naszym województwie przez rząd - powiedział po podpisaniu decyzji wojewoda Zbigniew Bogucki.

Zezwolenie na Realizację Inwestycji Drogowej (ZRID) dla odcinka drogi S3 Świnoujście-Dargobądz o długości 17 km umożliwi rozpoczęcie robót budowlanych i przekazanie placu budowy. Podpisaną decyzję wojewoda przekazał dyrektorowi szczecińskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Łukaszowi Lendnerowi w obecności wiceministrów infrastruktury Marka Gróbarczyka i Grzegorza Witkowskiego oraz wiceminister KPRM Izabeli Antos. To ostatnia decyzja ZRID wydana dla budowy drogi S3 w Polsce. W 2024 roku planowane jest zakończenie realizacji odcinka Świnoujście-Troszyn, wówczas cała droga S3 od polskiego wybrzeża bałtyckiego do granicy z Czechami będzie gotowa. Całkowity koszt inwestycji to ponad 775 mln zł.

Odcinek Świnoujście - Troszyn został podzielony na dwa odcinki realizacyjne. Odcinek Świnoujście-Dargobądz dla którego została dzisiaj wydana decyzja ZRID, będzie rozpoczynał się od ronda na wyjeździe z tunelu w Świnoujściu w pobliżu terminala promów morskich. Koniec odcinka nastąpi przed węzłem Dargobądz. Od tego węzła będzie rozpoczynał się odcinek Dargobądz - Troszyn. Nowobudowana S3 włączy się w istniejącą obwodnicę Troszyna.

Na trasie powstaną węzły drogowe: Świnoujście, Świnoujście LNG, Świnoujście Łunowo i Międzyzdroje. Wybudowanych zostanie również 10 wiaduktów i dwie estakady oraz kładka dla pieszych. Powstaną również przejścia i przepusty dla zwierząt, w tym dwa przejścia górne o szerokości 50 metrów.

 

© 2018 Super-Polska.pl stat4u