W Starym Lesie odsłonięto tablicę ku pamięci ofiar Marszu Śmierci

Autor: Opolski UW 2022-02-04 09:20:43

W centrum wsi Stary Las (gm. Głuchołazy) na Śląsku Opolskim w czwartek 27 stycznia nastąpiło odsłonięcie pomnika poświęconego ofiarom Marszu Śmierci ze stycznia 1945 r.

Marsze Śmierci był ostatnim aktem dramatu więźniów obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Gdy zimą zbliżał się front, w kolumnach liczących po kilka tysięcy ludzi więźniowie tego niemieckiego obozu koncentracyjnego zostali skierowani do innego obozu – do KL Gross-Rosen na Dolnym Śląsku. Słabi, niedożywieni, niedostatecznie odziani więźniowie mieli do przebycia 250 km. Wielu z nich zmarło po drodze z wycieńczenia, chorób i mrozu, wielu zostało zamordowanych przez eskortujących kolumny strażników z SS.

Marsze Śmierci przechodziły przez południową Opolszczyznę. W rejonie Starego Lasu zimą 1945 roku w przydrożnym dole zakopano ciała 76 osób. Po wojnie ich szczątki zostały ekshumowane i złożone na miejscowym cmentarzu.

Nie wszystkie ciała ofiar Marszu Śmierci przez Śląsk Opolski udało się odnaleźć. Wiele ciał pozostało na zawsze w bezimiennych, przypadkowych grobach, które nie zostały odnalezione.

Instytut Pamięci Narodowej oraz Wojewoda Opolski każdego roku przypominają o ofiarach Marszu Śmierci. To już jest szósta tablica upamiętniająca tych, którzy stracili życie idąc z KL Auschwitz do KL Gross-Rosen zimą 1945 r.

W tym roku wieś Stary Las została wybrana przez Oddział Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu i Opolu oraz przez Opolski Urząd Wojewódzki na miejsce organizacji oficjalnych obchodów rocznicy Marszu Śmierci.

IPN ufundował tablicę memoratywną poświęconą ofiarom Marszu, a uroczystego jej odsłonięcia dokonali  wojewoda opolski Sławomir Kłosowski, dyrektor Oddziału IPN we Wrocławiu Paweł Rozdżestwieński, naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN we Wrocławiu Wojciech Trębacz i gospodarz miejsca – burmistrz gminy Głuchołazy Edward Szupryczyński.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u