Laboratoria Przyszłości – największe w historii wsparcie dla wszystkich szkół podstawowych. Ponad 300 beneficjentów na Opolszczyźnie!

Autor: Opolski UW 2022-02-05 16:35:17

Około 15 tys. szkół podstawowych w kraju otrzymało środki finansowe na zakup nowoczesnych narzędzi wspierających odkrywanie talentów i rozwijanie kompetencji przyszłości - takich jak współpraca, interdyscyplinarność, kreatywność i rozwiązywanie problemów.

Wszystko to w ramach Laboratoriów Przyszłości – inicjatywy edukacyjnej realizowanej przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
 

- Każde dziecko, każdy młody człowiek to nieoszlifowany diament. Bez wsparcia nie rozwinie swojego potencjału. To wsparcie to między innymi  Laboratoria Przyszłości.- podkreśla premier RP Mateusz Morawiecki. Celem programu jest budowanie kompetencji kreatywnych i technicznych wśród uczniów.

Dzięki wsparciu rządu, do szkół trafiają już niezbędne w procesie kształcenia narzędzia, m.in. są to: drukarki 3D, mikrokontrolery, roboty, sprzęt do nagrań. Na mapie dofinansowań nie zabrakło Opolszczyzny. – 22,16 mln złotych – tyle otrzymały placówki prowadzone przez jednostki samorządu terytorialnego – komentuje wojewoda opolski Sławomir Kłosowski. – Oznacza to, że wsparcie objęto 330 szkół w regionie. Co ważne, wspieramy nie tylko duże szkoły i miasta – ale i te najmniejsze – dodaje. Przykładem jest m.in. gmina Świerczów w pow. namysłowskim, gdzie do szkół dla najmłodszych trafi sprzęt wartości 90 tys. złotych.
Największym beneficjentem programu Laboratoria jest Miasto Opole, które otrzyma 2,38 mln złotych na organizację pracowni w 23 szkołach. Lista beneficjentów jest jednak znacznie dłuższa.

Artur Zapała, wicekurator oświaty w Opolu, zaznacza, że rządowy program Laboratoria swym zasięgiem obejmie także szkoły niepubliczne. – W tej chwili mowa o placówkach prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego, jednakże w najbliższym czasie będą to także szkoły artystyczne. Ze wsparcia korzystają już również szkoły specjalne – wyjaśnia.

Kwota dofinansowania uzależniona jest od wielkości szkoły. Od 30 tys. złotych w przypadku placówek, gdzie naukę pobiera maksymalnie setka dzieci, do nawet 70 tys. zł -  w kontekście dużych instytucji.  

Oznacza to, że szkoły w Polsce otrzymają co najmniej 300 zł na ucznia. Łącznie z inicjatywy skorzysta ponad 3 miliony uczniów, uczących się w niemal 15 tys. szkół.

Dzięki Laboratoriom Przyszłości, od 1 września 2022 roku do każdej szkoły podstawowej w Polsce trafi nowoczesny sprzęt, tak istotny w procesie kształcenia młodego pokolenia. Obowiązek udostępniania ich uczniom przez szkoły wejdzie w życie od roku szkolnego 2022/23, ale w ramach Laboratoriów Przyszłości szkoły będą mogły wybierać także wyposażenie dodatkowe – od narzędzi do prac ręcznych, przez gogle VR, po pomoce dydaktyczne.

Oprócz uczniów, nauczycieli i innych członków społeczności szkolnych, na inicjatywie skorzysta także dynamicznie rozwijająca się polska branża EdTech. 

Inicjatywa będzie obsługiwana przez specjalną stronę internetową dostępną pod adresem gov.pl/laboratoria. Program Laboratoria Przyszłości realizuje jeden z postulatów „Polskiego Ładu” i jest finansowany z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u