Spotkanie ws. inicjatywy odtworzenia linii kolejowej Szamotuły-Międzychód-Skwierzyna

Autor: Lubuski UW 2022-02-09 08:50:19

Wojewoda Władysław Dajczak uczestniczył w wideokonferencji z wojewodą wielkopolskim Michałem Zielińskim oraz starostą międzychodzkim Rafałem Litke i wiceprezydent Gorzowa Wielkopolskiego Iwoną Olek.

Spotkanie dotyczyło zbliżającego się ogłoszenia wyników naboru do programu Kolej Plus, do którego został złożony projekt zakładający odtworzenie linii kolejowej Szamotuły-Międzychód-Skwierzyna. Samorządowcy poprosili wojewodów o wsparcie w swoich wysiłkach.

W projekt zaangażowanych jest aż 19 samorządów z województwa lubuskiego i wielkopolskiego, które chcą aktywnie walczyć z wykluczeniem kolejowym na obszarze obejmującym ich terytoria.

Wykonana dokumentacja wykazała zasadność odtworzenia tej linii, a nawet wskazała na potrzebę utworzenia nowych osi komunikacyjnych. Koszt inwestycji wg wstępnych szacunków powinien wynieść 230 mln zł dla województwa lubuskiego i 440 mln zł dla województwa wielkopolskiego.

Ten ponadregionalny projekt ma dać szanse na rozwój obu województw, a także bezpośrednio przyczynić się do poprawy dostępności komunikacyjnej samego Gorzowa Wielkopolskiego.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u