14. Zachodniopomorska Brygada Obrony Terytorialnej rośnie w siłę

Autor: Zachodniopomorski UW 2022-02-15 08:29:35

W niedzielę, 13 lutego w szeregi terytorialsów wstąpiło 97 ochotników, w tym 20 kobiet. W obecności wojewody zachodniopomorskiego Zbigniewa Boguckiego złożyli przysięgę wojskową na placu apelowym koszar wojskowych 142 Batalionu Piechoty Lekkiej w Trzebiatowie w obecności swoich dowódców, rodzin i przyjaciół.

Po dwóch i pół roku istnienia Zachodniopomorska Brygada Obrony Terytorialnej liczy już prawie 1000 żołnierzy. Uczestniczą oni w regularnych ćwiczeniach, ale przede wszystkim wspierają społeczność naszego województwa. Pomagają w usuwaniu skutków klęsk żywiołowych, poszukiwaniu zaginionych osób czy też wspierają służbę zdrowia w walce z pandemią.

Przysięga wojskowa to najważniejsza chwila w życiu każdego żołnierza. Do tego dnia żołnierze przygotowywali się podczas bardzo intensywnego, trwającego 16 dni szkolenia. W tym czasie nie rozstawali się ze swoją bronią. Instruktorzy szkolili ich z taktyki wojskowej, udzielania pierwszej pomocy, topografii, strzelania, zasad żołnierskiego zachowania i wreszcie żołnierskiej musztry. Przed złożeniem przysięgi, w piątek, żołnierze odwiedzili cmentarz w Kołobrzegu, by uporządkować i zapalić znicze na grobach poległych i zmarłych żołnierzy Armii Krajowej.

Żołnierzem WOT, żołnierzem może zostać każdy pełnoletni, niekarany Polak. Służba ta nie koliduje z życiem zawodowym i rodzinnym. Każdy żołnierz po złożeniu przysięgi bierze udział w comiesięcznym, weekendowym szkoleniu. Dlatego wśród żołnierzy zachodniopomorskiej brygady WOT znajdują się zarówno uczniowie, studenci, nauczyciele, ale także pracownicy administracji publicznej, właściciele firm, pracownicy przedsiębiorstw, a nawet wykładowcy akademiccy.

Kolejne szkolenie nowych żołnierzy odbędzie się w marcu w Choszcznie.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u