82. rocznica pierwszej masowej sowieckiej deportacji Polaków na Syberię

Autor: Lubuski UW 2022-02-15 08:32:45

Wojewoda Władysław Dajczak złożył kwiaty pod Pomnikiem Ofiar Stalinizmu w Gorzowie Wielkopolskim, by upamiętnić 82. rocznicę pierwszej masowej sowieckiej deportacji Polaków na Syberię.

W 82. rocznicę pierwszej deportacji Związek Sybiraków w Gorzowie Wielkopolskim zorganizował uroczystości przy Pomniku Ofiar Stalinizmu wraz z uczniami Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących. W obchodach uczestniczył Wojewoda Lubuski.

- 82 lata temu, w nocy z 9 na 10 lutego siepacze z NKWD przeprowadzili pierwsze deportacje naszych rodaków na Syberię, do łagrów, obozów pracy i miejsc prześladowań. To była zaplanowana akcja, która miała na celu wynarodowienie Polaków, pozbawienie ich tożsamości i unifikację z sowiecką Rosją. Nie udało się, ponieważ nasi rodacy mieli w sobie odwagę i siłę by nie zapomnieć o swojej tożsamości i historii. Zapłacili za to najwyższa cenę, a wielu z nich nigdy nie wróciło do ojczyzny – mówił w czasie uroczystości wojewoda Władysław Dajczak.

- Chcemy dziś złożyć hołd wszystkim, którzy zostali na tej wrogiej ziemi, za ich wielką ofiarę, za poświęcenie i odwagę do bycia Polakami. Ten hołd składamy również tym, którzy wrócili do kraju i od pierwszego dnia głośno mówili prawdę o tamtym czasie. I choć komunistyczna władza kategorycznie im tego zabraniała i prześladowała ich za to, to dbali by pamięć przetrwała  – dodał wojewoda.

W wyniku agresji sowieckiej na Polskę 17 września 1939 roku wschodnie obszary Rzeczypospolitej znalazły się w granicach Związku Sowieckiego 10 lutego 1940 roku rozpoczęła się pierwsza masowa deportacja Polaków na Sybir, przeprowadzona przez NKWD. Zamieszkujący te tereny Polacy zostali deportowani w latach 1940–1941 w głąb Rosji i na Syberię. Łącznie zesłano prawie 2 mln Polaków.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u