Solidarni z Ukrainą

Autor: UM Olsztyn 2022-02-24 17:15:49

Podobnie jak cała społeczność światowa jesteśmy wstrząśnięci sytuacją na naszej wschodniej granicy. W nocy prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił rozpoczęcie "operacji militarnej" w Donbasie na Ukrainie.

Jednym z miast, które ucierpiało w wyniku rosyjskiej agresji jest Łuck, miasto partnerskie Olsztyna

- Jestem w kontakcie z prezydentami innych polskich miast partnerskich Łucka, m.in. Rzeszowa i Lublina - mówi Prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz - wszyscy jesteśmy wstrząśnięci tą sytuacją.

Zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami Olsztyn, we współpracy z administracją wojewody warmińsko - mauzrskiego, przygotował 60 miejsc, które można w każdej chwili udostępnić uchodźcom z Ukrainy, jeśli zajdzie taka konieczność.

- Jeśli zajdzie taka potrzeba zwiększymy tę liczbę, udostępniając też nasze bursy i nasze szkoły - deklaruje Prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz.

Podczas środowej (23.02.) sesji miejscy radni przyjęli także stanowisko wykazujące solidarność z narodem ukraińskim (treść poniżej). Wsparcie dla Ukrainy wyraziły także Przedstawiciele Ruchu Samorządowego TAK! Dla Polski.

Tymczasem z całego świata słychać głosy wsparcai dla narodu Ukraińskiego. Podobne deklaracje płynął także z Olsztyna. Solidarność z Ukrainą okazują m.in. pracownicy Miejskiego Ośrodka Kultury. Wszystkie osoby, które chciałyby okazać swoje wsparcie mogą przyjść w czwartek (24.02.) o 18:00 w okolice olsztyńskiego ratusza. Z uwagi na uszkodzenie iglicy wiec nie będzie mógł się odbyć na Placu Jana Pawła II, ale zgromadzeni mogą np. przenieść się na drugą stronę ul. 1 Maja.

Stanowisko Rady Miasta Olsztyna z dnia 23.02.2022

Federacja Rosyjska dokonała kolejnej agresji na niepodległą Ukrainę anektując część Obwodu Ługańskiego i Donieckiego okupowanych przez Rosję od 2014 roku. To kolejny, po zajęciu Krymu nielegalny zabór części suwerennej i niezależnej Ukrainy, to złamanie Karty Organizacji Narodów Zjednoczonych, których Ukraina była członkiem założycielem w 1945 roku.
Imperialna polityka Rosji była i jest śmiertelnym zagrożeniem dla jej sąsiadów: Ukrainy, Białorusi, państw bałtyckich: Litwy, Łotwy i Estonii oraz Polski. Ta agresywna polityka Federacji Rosyjskiej budzi także poważny niepokój i sprzeciw mieszkańców Olsztyna, stolicy Województwa Warmińsko-Mazurskiego graniczącego na odcinku dwustu kilometrów z Obwodem Kaliningradzkim Federacji Rosyjskiej. W naszym regionie już od 75 lat, zamieszkuje wielotysięczna społeczność ukraińska, która także przyczynia się do rozwoju życia społeczno-gospodarczego zarówno Olsztyna jak i województwa. W pełni popieramy stanowcze działania władz państwowych Rzeczypospolitej Polskiej na rzecz obrony niepodległości Ukrainy przed agresją oraz wsparcia politycznego, gospodarczego i w sprzęt wojskowy. Słowa solidarności i wsparcia dla wolności Narodu Ukraińskiego kierujemy za pośrednictwem władz Rzeczypospolitej Polskiej do władz samorządowych partnerskiego Obwodu Równieńskiego i całej Ukrainy. Deklarujemy pomoc dla Ukraińców broniących niepodległości swojego państwa.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u