Prezydent za rozbiórką "szubienic"

Autor: UM Olsztyn 2022-03-03 09:06:43

Złożę wniosek do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego o zdjęcie ochrony konserwatorskiej z Pomnika Wyzwolenia Ziemi Warmińsko-Mazurskiej, tzw. "szubienic" - zapowiedział w środę 2 marca na swoim profilu FB prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz.

"Agresja na Ukrainę w sposób brutalny odsłonił imperialne zamiary Rosji. Zachowania agresora, w tym ataki na ludność cywilną, są nie do przyjęcia przez cywilizowany świat, do którego należymy. Ponieważ dzisiejsza, zbrodnicza, putinowska Rosja odwołuje się do tradycji Armii Czerwonej, której brutalności mieszkańcy Warmii i Mazur doświadczyli w roku 1945, podjąłem decyzję o wystąpieniu do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z wnioskiem o zdjęcie ochrony konserwatorskiej z Pomnika Wyzwolenia Ziemi Warmińsko-Mazurskiej" - możemy przeczytać w poście prezydenta Olsztyna.

"Szubienice" zbudowano w latach 1949-53 jako pomnik wdzięczności Armii Czerwonej. 19 maja 1993 roku objęto go ochroną konserwatorską. Zdjęcie ochrony pozwoli na rozbiórkę monumentu. Jak zapowiedział Piotr Grzymowicz, o jego dalszym losie zdecyduje po konsultacjach z mieszkańcami Olsztyna.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u