Pociąg uchodźców ze Lwowa wprost do Sławkowa

Autor: Śląski UW 2022-03-06 09:20:24

Blisko 1400 uchodźców przyjechało szerokim torem prosto ze Lwowa do naszego województwa. Wczesnym rankiem na Euroterminalu LHS zatrzymał się pociąg długi na blisko pół kilometra, z którego przy pomocy służb kryzowych wojewody śląskiego wysiedli obywatele Ukrainy uciekający przed wojną. Na rampie ustawione były ogrzewane namioty, w których podróżni mogli odpocząć, uzyskać opiekę medyczną czy zjeść ciepły posiłek. Na miejscu do pomocy służyło 200 strażaków PSP oraz OSP, a także 70 policjantów. Zdecydowana większość uchodźców, bowiem około tysiąc, przesiadło się do podstawionego na normalnym torze pociągu Kolei Śląskich. Na terminalu oczekiwały także autokary do Kielc, z którego skorzystało 56 uchodźców oraz do Krakowa, gdzie pojechało 369 osób.  

Pociąg Kolei Śląskich zawiózł pasażerów do Katowic, gdzie otrzymali wsparcie w punkcie informacyjnym w holu głównym dworca. Ci, którzy nie mogli schronić się u rodziny czy znajomych, otrzymują zakwaterowanie na terenie województwa. Już blisko 3 tys. obywateli Ukrainy, przede wszystkim kobiet z dziećmi, znalazło miejsce w przygotowanych obiektach. – Takich miejsc jest już zabezpieczonych kilkanaście tysięcy, ale jeśli trzeba będzie zwiększać tę bazę na pewno wspólnie z samorządami to zrobimy – zapewnia wojewoda śląski Jarosław Wieczorek, który również był na miejscu w Sławkowie.

Uchodźcy z Ukrainy mogą liczyć na pomoc w całym naszym kraju. W Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej powstały dwa sztaby, które zajmą się ewakuacją i ulokowaniem w Polsce dzieci z Ukrainy, w tym z ukraińskich domów dziecka. W Stalowej Woli powstał punkt recepcyjny dla dzieci ewakuowanych z domów dziecka.

– Polska pomaga obywatelom Ukrainy, którzy przekraczają naszą granicę, których dotyka wojna i niebezpieczeństwo. Polska otworzyła dla nich swoje drzwi – powiedziała na piątkowym briefingu w Warszawie minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

– Przygotowujemy stosowną ustawę, która umożliwi obywatelom Ukrainy, którzy przekroczyli naszą granicę od 24 lutego br., których pobyt został uznany za legalny, swobodny dostęp do polskiego rynku pracy – poinformowała.

Minister rodziny zwróciła uwagę, że wśród przybywających do Polski obywateli Ukrainy jest wiele dzieci. Podkreśliła, że należy odpowiednio zadbać o ich bezpieczeństwo, żeby znalazły lokum, by były zdrowie i miały opiekę. – Wspólnie z MSWiA, wiceministrem Pawłem Szefernakerem i z samorządem Stalowej Woli, prezydentem Stalowej Woli Lucjuszem Nadbereżnym, resort rodziny powołał dwa sztaby: Sztab Ewakuacja Dzieci i Sztab Miejsce dla Dzieci – poinformowała Maląg. Koordynację zadań w tym zakresie przejęła wiceminister rodziny i polityki społecznej Barbara Socha.

– Obserwujemy coraz częstsze i coraz liczniejsze transporty dzieci, dzieci osieroconych, potrzebujących specjalnej opieki, dzieci chorych i niepełnosprawnych. Te grupy są bardzo różnie zorganizowane – powiedziała wiceminister Socha. – Celem naszych działań jest zatem wprowadzenie koordynacji. Skoordynowanie działań jest konieczne w dwóch obszarach – po pierwsze w tym, by dzieci z Ukrainy, które potrzebują ewakuacji, mogły bezpiecznie i w możliwie sprawny sposób dotrzeć do Polski. Po drugie, żeby tutaj zostały zaopiekowane – dodała Socha.

Do Sztabu Ewakuacja Dzieci można zgłaszać wszystkie informacje o przewozie dzieci z Ukrainy – telefonicznie (532-402-575) lub elektronicznie (e-mail: ewakuacjadzieci@mrips.gov.pl).

Z kolei Sztab Miejsca dla Dzieci koordynuje bazę miejsc, w których można ulokować całe grupy, tel. 666-383-956, e-mail: miejscedladzieci@mrips.gov.pl).

W Stalowej Woli powstał punkt recepcyjny dla ukraińskich dzieci ewakuowanych z domów dziecka. To miejsce, do którego docierają wszystkie grupy ewakuowane. Tam udzielana jest dzieciom podstawowa pomoc, uzupełniana jest dokumentacja, stamtąd dzieci ruszają do miejsc pobytu w całej Polsce.

 

© 2018 Super-Polska.pl stat4u