Kolejne punkty gotowe na przyjęcie uchodźców z Ukrainy

Autor: Śląski UW 2022-03-09 09:24:11

W siedzibie Ochotniczej Straży Pożarnej w Niewieszach (powiat gliwicki) powstał kolejny punkt przyjmowania uchodźców z Ukrainy. Znajduje się w nim 20 miejsc noclegowych.  To kolejne miejsce w województwie śląskim, w którym mogą zatrzymać się uchodźcy uciekający przed konfliktem zbrojnym.

To jest nasza powinność, abyśmy dali tym osobom schronienie i szansę na normalizację swojej przyszłości, na to aby mogli tak naprawdę myśleć o jakiś marzeniach – szczególnie o marzeniach najmłodszych dzieci, które nie do końca rozumieją co się dzieje i dlaczego tak się dzieje – powiedział wojewoda śląski Jarosław Wieczorek podczas briefingu zorganizowanym przed siedzibą OSP w Niewieszach.

W siedzibie Ochotniczej Straży Pożarnej w Niewieszach bezpieczne schronienie znalazło już blisko dwadzieścia osób. Należy podkreślić, że każdy uchodźca z Ukrainy znajdzie bezpieczne schronienie w województwie śląskim. 

Z każdym dniem przybywa również ilość miejsc noclegowych dla uchodźców. – Jesteśmy w stanie zorganizować 15 tys. łóżek, w których będą mogli docelowo przez jakiś czas przebywać uchodźcy z Ukrainy. Na ten moment jesteśmy przygotowani na blisko 1200 miejsc, gdzie już zostały rozwiezione łóżka z zasobów Państwowej Straży Pożarnej – podkreślił podczas briefingu śląski komendant wojewódzki PSP nadbryg. Jacek Kleszczewski.

Jak zaznaczył starosta gliwicki Waldemar Dombek – to jest czas, w którym możemy się sprawdzić jako ludzie przede wszystkim. 

Podziękowanie za pomoc w stworzeniu miejsc noclegowych przekazał m.in. wójt gminy Rudziniec. – Jesteśmy tutaj dzisiaj, żeby powitać mieszkańców z Ukrainy. Nie możemy być obojętni na ich tragedię (...). Chcę podziękować strażakom. To w naszych jednostkach, tak jak dzisiaj w Niewieszach 20 osób zostało przyjętych – to zasługa strażaków. Dziękuję im.  W pozostałych jednostkach możemy przyjąć ok. 100 osób – powiedział podczas briefingu wójt gminy Rudziniec Krzysztof Obrzut. 

© 2018 Super-Polska.pl stat4u