W trakcie minionego weekendu w Rzepinie udzielono pomocy 5000 uchodźców z Ukrainy.

Autor: Lubuski UW 2022-03-15 08:55:14

Większość z nich właśnie tam przesiada się do podstawionych autobusów, busów oraz do innych pociągów, by udać się w dalszą drogę do krajów Unii Europejskiej.

W piątek rozbudowano miasteczko namiotowe dla uchodźców, a koordynację akcji przejął wojewoda wraz ze służbami. Z głośników na stacji nadawane są precyzyjne komunikaty dla uchodźców w języku ukraińskim.  Na sali szkolnej w Rzepinie przygotowanych jest 270  miejsc odpoczynku. Gmina Rzepin wciąż aktywnie wspiera akcję i zajmuje się koordynowaniem pracy wolontariuszy.  

W nocy z piątku na sobotę do Rzepina dojechało 2500 osób, a kolejnej nocy 1500. Pozostałe dotarły tam w ciągu dnia. Służby pracują przez całą dobę i nie ma możliwości, by nie otrzymał wsparcia ktoś, kto go potrzebuje. Na podróżujących czeka pomoc medyczna, ciepłe jedzenie, miejsca do odpoczynku i ogrzania się oraz transport w dalszą drogę.

Podziękowania za zaangażowanie w tę ogromną akcję należą się wszystkim służbom mundurowym: Policji, Straży Pożarnej (PSP i OSP), Służbie Ochrony Kolei i Wojskom Obrony Terytorialnej. Na osobne podziękowania zasługuje samorząd Rzepina oraz wszyscy wolontariusze, którzy niosą pomoc i wsparcie.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u