Święto Chorągwi Krakowskiej ZHP

Autor: Małopolski UW 2022-03-21 08:45:40

Wspólnota zuchów, harcerzy i instruktorów tworzących krakowską chorągiew Związku Harcerstwa Polskiego spotkała się na Rynku Głównym na corocznym wydarzeniu. Święto braci harcerskiej rozpoczął uroczysty apel z udziałem wojewody małopolskiego Łukasza Kmity.

„Ramię pręż, słabość krusz, ducha tęż” – te słowa hymnu ZHP nabierają szczególnego znaczenia w ostatnich latach. Wyzwania, z którymi przyszło nam się mierzyć: najpierw epidemia wirusa Sars-CoV-2, a obecnie skutki agresji zbrojnej Rosji na Ukrainę, zmieniły naszą rzeczywistość. W tych niecodziennych okolicznościach brać harcerska daje wyjątkowe świadectwo, pokazując, że wartości, którymi się kieruje, są zobowiązaniem i drogowskazem do niesienia pomocy wszędzie tam, gdzie jest ona potrzebna – mówi wojewoda Łukasz Kmita.


Zaangażowanie, poczucie współodpowiedzialności i chęć wyciągania dłoni do osób w potrzebie jest nauką czerpaną i kultywowaną przez kolejne pokolenia zuchów, harcerzy i instruktorów. To właśnie ci ostatni, poprzez osobistą postawę i przykład, pełnią szczególną rolę. Za swoją pracę w kształceniu kolejnych pokoleń harcerzy i zuchów pięciu najbardziej zasłużonych instruktorów z krakowskiej Chorągwi zostało wyróżnionych specjalnymi odznaczeniami.


Trzy Brązowe Krzyże Zasługi, nadane postanowieniem Prezydenta RP, oraz dwa Medale Komisji Edukacji Narodowej, odznaczonym przekazał wojewoda małopolski.


- Być odpowiedzialnym za kształtowanie moralności oraz patriotycznej postawy polskiej młodzieży to zadanie wymagające. Jestem przekonany, że współpraca z dziećmi i młodzieżą, a także możliwość towarzyszenia im we wzrastaniu i poszukiwaniu własnego kanonu wartości jest także dla Państwa osobistym spełnieniem. Życzę, aby kolejne lata pracy przynosiły nadal poczucie dobrze wykonywanej pracy i motywowały do dalszych działań. Wyrażam wdzięczność za stałe wsparcie, na które możemy liczyć. Harcerze zdali kolejny egzamin, pracując na krakowskim dworcu i pomagając uchodźcom z Ukrainy - egzamin z solidarności i sprawności działania – mówi wojewoda Łukasz Kmita.


Dla wszystkich przybyłych dzisiaj do Krakowa, ZHP Chorągwi Krakowskiej przygotowały specjalny program, z podziałem na grupy wiekowe. Wszystko po to, by nie tylko cieszyć się z możliwości spotkania w szerszym gronie, ale także nawiązywać i wzmacniać przyjaźnie.


Źródło: https://zhp.pl/odkryj/hymn-zhp/

© 2018 Super-Polska.pl stat4u