Przejęta broń, amunicja, narkotyki i zlikwidowany magazyn nielegalnych środków anabolicznych

Autor: MSWiA 2022-04-01 09:31:13

12 osób zatrzymanych, przejęta broń, amunicja, maczety, narkotyki, anaboliki oraz 1,2 mln zł w gotówce to efekt działań funkcjonariuszy z Karpackiego Oddziału SG, CBŚP, ABW i Prokuratury Krajowej.

Zatrzymani są podejrzani o przemyt i wprowadzanie do obrotu narkotyków oraz produkcję i dystrybucję anabolików. Podejrzewa się, że na tym procederze mogli zarobić co najmniej 32 mln zł.

Funkcjonariusze z Karpackiego Oddziału SG wspólnie z funkcjonariuszami Policji z Centralnego Biura Śledczego Policji Zarządu w Krakowie, pod nadzorem Małopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie, prowadzą śledztwo w sprawie zorganizowanej grupy przestępczej, działającej na terenie Polski oraz innych krajów Unii Europejskiej. Wśród podejrzanych o udział w gangu są osoby powiązane ze środowiskiem pseudokibiców różnych klubów sportowych. W śledztwie występuje łącznie już 82 podejrzanych.

W trakcie wykonywania zadań Straż Graniczną i CBŚP wsparli funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Zespoły Realizacyjne CBŚP i SG. Działania przeprowadzono na terenie województwa dolnośląskiego i łódzkiego, gdzie zatrzymano 12 osób w wieku od 30 do 50 lat.

Z zebranego materiału dowodowego wynika, że podejrzani mogli na przestrzeni ostatnich kilku lat przemycić do Polski co najmniej 700 kg narkotyków o czarnorynkowej wartości ok. 14 mln zł. Ponadto mogli wprowadzić do obrotu na terenie krajów Unii Europejskiej 850 kg różnego rodzaju narkotyków wartych ok. 17 mln zł. Według śledczych podejrzani na terenie kraju prawdopodobnie zajmowali się produkcją i dystrybucją nielegalnych substancji anabolicznych wartych ok. 1 miliona zł. Przedstawione podejrzanym zarzuty dotyczyły przestępstw narkotykowych i produkcji nielegalnych środków anabolicznych.

Podczas przeprowadzonych akcji funkcjonariusze przeszukali kilkadziesiąt mieszkań i miejsc użytkowanych przez podejrzanych, przejmując m.in. broń, 235 szt. amunicji, maczety, amfetaminę, heroinę, kokainę, marihuanę oraz ponad 42 tys. środków anabolicznych. Funkcjonariusze zabezpieczyli także telefony komórkowe, ekskluzywne zegarki i 1,2 mln zł w gotówce. Tylko od jednego z podejrzanych funkcjonariusze przejęli ponad 1,1 mln zł w gotówce, które było schowane w papierowej torbie z dyskontu. Dodatkowo na poczet przyszłych kar zabezpieczono nieruchomości na łączną kwotę ponad 9 mln zł. Zabezpieczony materiał dowodowy będzie teraz wnikliwie analizowany przez śledczych.

Na wniosek prokuratora sąd podjął decyzję o zastosowaniu środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania w stosunku do wszystkich podejrzanych. Może grozić im kara pozbawienia wolności do 15 lat.  

© 2018 Super-Polska.pl stat4u