Kolejne zatrzymania na Dolnym Śląsku

Autor: MSWiA 2022-04-02 09:31:46

Na Dolnym Śląsku funkcjonariusze z placówek Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali 9 cudzoziemców, którzy nie mieli prawa do legalnego pobytu w Polsce, ponadto dwóch z nich zatrzymano za pomocnictwo w niezgodnym z prawem przekraczaniu granicy państwowej.

Wczoraj (30.03) funkcjonariusze ze Wspólnej Polsko-Niemieckiej Placówki w Ludwigsdorfie pełniąc służbę po niemieckiej stronie granicy państwowej zatrzymali do kontroli auto osobowe, którego kierowcą był obywatel Serbii. Mężczyzna przewoził pojazdem trzech obywateli Turcji, którzy nie posiadali legalnego pobytu w żadnym z krajów UE. Obywatele Turcji zostali zatrzymani za niezgodne z prawem przekroczenie granicy w porozumieniu z innymi osobami oraz nielegalny pobyt na terenie Niemiec, natomiast Serba zatrzymano za pomocnictwo w niezgodnym  prawem przekroczeniu granicy. Dalsze czynności z zatrzymanymi prowadzą służby niemieckie.

Dzień wcześniej (29.03) funkcjonariusze SG z placówki we Wrocławiu-Strachowicach prowadzili czynności administracyjne wobec dwóch obywateli Chin. Jak ustalono, cudzoziemka wraz ze swoim 12-letnim synem w 2018 roku otrzymała decyzję o  zobowiązaniu do wyjazdu z Polski, jednak nie wyjechała z naszego kraju. Z uwaga na to, Komendant PSG we Wrocławiu-Strachowcach zadecydował o zastosowaniu wobec nich środków detencji zastępczej do czasu wykonania decyzji o zobowiązaniu cudzoziemca do powrotu.Kolejnego dnia funkcjonariusze SG wydali decyzję o konieczności opuszczenia Polski przez 44-letniego obywatela Gruzji, który przebywał w Polsce nielegalnie.

Natomiast funkcjonariusze z PSG w Kłodzku przeprowadzili we wtorek kontrolę legalności pobytu na terytorium Polski wobec kolejnego obywatela Gruzji. Podczas dokonywanych sprawdzeń okazało się, że dane 41-letniego Gruzina figurują w wykazie cudzoziemców, których pobyt na terytorium RP jest niepożądany. Cudzoziemiec skazany został prawomocnym wyrokiem za udział w bójce i pobiciu. Komendant Placówki SG w Kłodzku wydał obywatelowi Gruzji, decyzję na podstawie której musi on wyjechać z Polski.

Ponadto we wtorek 29 marca funkcjonariusze ze Wspólnej Polsko-Niemieckiej Placówki w Ludwigsdorfie, zatrzymali w Peńsku również obywatela Gruzji. Cudzoziemiec został zatrzymany za udzielenie pomocy w niezgodnym z prawem przekroczeniu granicy państwowej trzem obywatelom Syrii. Gruzin usłyszał zarzuty popełnienia czynu zabronionego w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, przyznał się do nich i dobrowolnie poddał się karze 1 roku pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem kary na okres 2 lat. Cudzoziemiec otrzymał także decyzje, na podstawie której wyjechać musi z Polski.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u