Lubelscy Terytorialsi złożyli w Lublinie przysięgę wojskową

Autor: Lubelski UW 2022-04-10 09:44:49

Na terenie kompleksu wojskowego, przy ul. Droga Męczenników Majdanka w Lublinie żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej złożyli przysięgę wojskową. Akt ślubowania będący wyrazem najwyższego zobowiązania wobec ojczyzny wypowiedziało 42 żołnierzy. Gościem uroczystości był wojewoda lubelski Lech Sprawka. 

Gratuluję postawy, tej, która sprawiła, że zdecydowaliście się na tego rodzaju służbę dla ojczyzny. To postawa szczególnie oczekiwania w ostatnim czasie. Prowadzona wojna sprawia, że realnym jest zagrożenie naszej wolności. W imieniu mieszkańców województwa lubelskiego dziękuję całej formacji, na ręce płk. Tadeusza Nastarowicza. Od rozpoczęcia pracy na stanowisku wojewody na co dzień doświadczam realności hasła, które Wam towarzyszy: „Zawsze gotowi, zawsze blisko". Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej towarzyszyli mieszkańcom województwa lubelskiego w różnych sytuacjach kryzysowych. Życzę Wam wielkiej satysfakcji z dzieła, którego się podjęliście.  Niech ojczyzna ma z Waszej służby wielki pożytek – mówił wojewoda lubelski Lech Sprawka.

 

Wypowiadając słowa roty przysięgi wojskowej weźmiecie na siebie zaszczytny obowiązek służby i wierności Polsce. Bierzecie na siebie współodpowiedzialność za bezpieczeństwo narodu – bezpieczeństwo, które w obecnych czasach powinien czuć każdy obywatel Polski – usłyszeli ochotnicy wstępujący w szeregi 2 LBOT od dowódcy jednostki płk. Tadeusza Nastarowicza.

 

***

 

Mottem Terytorialsów są słowa „Zawsze gotowi, zawsze blisko”. Ich kluczowym zadaniem jest wspieranie lokalnej społeczności, administracji państwowej i samorządowej oraz innych służb w zakresie zapobiegania i likwidacji skutków sytuacji kryzysowych na Lubelszczyźnie. 

 

Lubelscy Terytorialsi biorą czynny udział w treningach i ćwiczeniach dowódczo-sztabowych we współpracy z innymi rodzajami Sił Zbrojnych organizowanymi w regionie,  np. Anakonda, Palisada, Dragon, Huzar, Karakal. Żołnierze doskonalą swoje umiejętności na szkoleniach podstawowych, specjalisty, zgrywających, ćwiczą na poligonach, obiektach wojskowych i w terenie. Na Lubelszczyźnie jest 3 500 Terytorialsów. 

© 2018 Super-Polska.pl stat4u