VII Europejski Kongres Samorządów

Autor: Mazowiecki UW 2022-04-14 09:04:52

11-12 kwietnia br. w Mikołajkach, po raz siódmy odbył się Europejski Kongres Samorządów, organizowany przez Instytut Studiów Wschodnich. Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł wziął udział w dwóch panelach dyskusyjnych zatytułowanych: ,,Czy jest recepta na uzdrowienie szpitalnictwa?" oraz „Dylemat między centralizacją a samorządnością w systemie ochrony zdrowia”.

Pandemia COVID-19 zwróciła uwagę na konstrukcję systemu ochrony zdrowia w Polsce. W którą stronę powinniśmy zmierzać w świecie po pandemii? Czy decentralizacja systemu ochrony zdrowia ma szansę usprawnić funkcjonowanie placówek medycznych w Polsce? Jaką rolę mogą odegrać samorządy? – na te i wiele innych pytań, w panelu „Dylemat między centralizacją a samorządnością  w systemie ochrony zdrowia” odpowiedzieli m.in. Konstanty Radziwiłł Wojewoda Mazowiecki, Wojciech Maksymowicz Kierownik Kliniki Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Olsztynie, Irena Kierzkowska Dyrektor Naczelna Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Olsztynie, Anna Lella Prezes Warmińsko-Mazurskiej Izby Lekarskiej. Moderatorem panelu była Karolina Hytrek-Prosiecka, Redaktor Naczelna Polityki Zdrowotnej.  

Mamy nowoczesny system ochrony zdrowia, który oczywiście musimy stale modyfikować, aby dostosować go do zmieniającej rzeczywistości. Naszym celem powinno być stałe podnoszenie jakości świadczeń i tworzenie wytycznych jednolitych dla wszystkich podmiotów. Istotą zmian w systemie ochrony zdrowia jest prawo pacjenta do rzetelnej opieki,  w centrum naszego zainteresowania powinno być dobro pacjenta. Jednostki ochrony zdrowia powinny być samodzielne, ale regulowane wedle powszechnie obowiązujących  zasad – powiedział Konstanty Radziwiłł, Wojewoda Mazowiecki.

Wojewoda Mazowiecki podczas pandemii Covid-19 realizował działania zapewniające mieszkańcom Mazowsza bezpieczeństwo. Ich celem było zapewnienie koordynacji wszystkich podmiotów służby zdrowia, szpitali (w tym 8 tymczasowych), ratownictwa medycznego (w tym prowadzenie dyspozytorni medycznych), punktów szczepień, organów założycielskich szpitali, NFZ, tak aby zagwarantować ciągłość świadczeń, zarówno pacjentom z Covid-19, ale także z innymi schorzeniami. W tym celu Wojewoda, wydawał decyzje, dotyczące bazy łóżkowej dla pacjentów z Covid-19. W kwietniu 2021 r, wyznaczono największą liczbę łóżek – 6694. Wojewoda prowadził też działania wspierające rekrutację kadry do szpitali tymczasowych poprzez specjalną podstronę urzędu wojewódzkiego.

Na terenie województwa mazowieckiego funkcjonowały 4 banki tlenu (w Warszawie, Radomiu, Płocku i Ostrołęce), które są przygotowane na szybkie dostarczenie butli do placówek leczniczych. W 2021 roku na, wnioski szpitali, niezwłocznie uruchomiono 39 razy Bank Tlenu. Łącznie wydano 1 475 butli z tlenem medycznym.

Mając na uwadze bezpieczeństwo pacjentów Mazowsza, Wojewoda na wniosek kierowników placówek medycznych na mocy art. 47 ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi wydał 577 decyzji kierujących personel medyczny do pracy w podmiotach leczniczych.

Mazowiecki Urząd Wojewódzki (MUW) czynnie uczestniczył w doposażaniu podmiotów leczniczych w niezbędny sprzęt i środki do walki z pandemią. 18. Jednostkom Samorządu Terytorialnego MUW przyznał środki finansowe w kwocie ponad 10 mln zł. Dodatkowo w roku 2021 wydaliśmy 30 pozytywnych opinii w zakresie dofinansowania inwestycji tlenowych z Funduszu Przeciwdziałania Covid-19 dla podmiotów leczniczych. W latach 2020-2021 szpitale województwa mazowieckiego otrzymały dotacje w wysokości ponad 4,4 mln zł, które były przeznaczone na modernizacje sieci tlenowych.

W panelu ,,Czy jest recepta na uzdrowienie szpitalnictwa?" prowadzonym przez Krzysztofa Jakubiaka Redaktora Naczelnego mZdrowie.pl poruszone zostały tematy rozwoju szpitalnictwa. Agencja Rozwoju Szpitali ma pomóc rozwiązać kwestie zarządzania szpitalami przez samorządy. Instytucja ta będzie organizować i koordynować wspólne zakupy, wsparcie finansowe, merytoryczne i eksperckie. Wspierać będzie również inwestycje w szpitalach dzięki skoordynowaniu działań na rzecz rozwoju szpitalnictwa, a także skierowaniu na ten cel dodatkowych środków z różnych źródeł: budżetu państwa, funduszy unijnych czy z funduszy celowych zarządzanych przez ministra zdrowia. W panelu udział wzięli: Marek Tombarkiewicz Dyrektor Naczelny Narodowego Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji, Konstanty Radziwiłł Wojewoda Mazowiecki, Marcin Kuta Dyrektor Szpitala Specjalistycznego im. E. Szczeklika w Tarnowie, Irena Kierzkowska Dyrektor Naczelna Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Olsztynie.

Jest to dyskusja o projekcie ustawy. Ma ona za zadanie  rozwiązać problemy tych szpitali, które są zadłużone, ale nie jest to konstytucja wszystkich szpitali. Natomiast likwidacja szpitala czy oddziału może być trudna w lokalnej społeczności. W debacie powinniśmy się skupiać na dążeniu do podnoszenia standardów leczenia  – powiedział Konstanty Radziwiłł, Wojewoda Mazowiecki.

Europejski Kongres Samorządów stanowi platformę wymiany poglądów oraz miejsce spotkań liderów samorządowych i elit regionalnych z przedstawicielami administracji państwowej, organizacji pozarządowych i biznesu. Do udziału w dyskusjach i obradach Kongresu zapraszane są osoby, które należą do grona międzynarodowych autorytetów i ekspertów
w danych dziedzinach.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u