Somalijka uciekła ze szpitala

Autor: MSWiA 2022-04-23 09:04:24

19 kwietnia br. ze szpitala w Hajnówce uciekła obywatelka Somalii, której funkcjonariusze Straży Granicznej trzy dni wcześniej udzielili pomocy. Kobieta nielegalnie przekroczyła polsko-białoruską granicę. Podczas czynności wykonywanych przez Straż Graniczną, zadeklarowała chęć ubiegania się o ochronę międzynarodową w Polsce.

W sobotę, 16 kwietnia, na odcinku ochranianym przez Placówkę SG w Białowieży polskie patrole zatrzymały dwie obywatelki Somalii, które przekroczyły polsko-białoruską granicę wbrew przepisom. Ze względu na zły stan zdrowia jednej z nich funkcjonariusze Straży Granicznej wezwali pogotowie. Kobieta miała także uraz nogi i problemy z poruszaniem się. Zespół ratownictwa medycznego podjął decyzję o przewiezieniu jej do szpitala. Na miejscu zadecydowano, że pacjentka będzie wymagała około tygodniowej hospitalizacji. Kobieta nie była w stanie poruszać się samodzielnie. Leżała na intensywnej terapii. Druga z kobiet została z kolei przewieziona do Placówki SG w Białowieży, gdzie wyraziła chęć pozostania w Polsce. Przyjęto od niej wniosek o ochronę międzynarodową na terytorium naszego kraju. Potwierdziła, że jej siostra, jak ją nazywała, która była w szpitalu, również chciałaby ochrony międzynarodowej w Polsce. Podczas dalszych czynności okazało się jednak, że obie kobiety nie były ze sobą spokrewnione. Wniosek o ochronę międzynarodową miał być przyjęty od jej współtowarzyszki podróży po powrocie Somalijki ze szpitala. Po trzech dniach pobytu w szpitalu, 19 kwietnia w godzinach wieczornych, cudzoziemka, która nie była w stanie swobodnie się przemieszczać, zniknęła ze szpitala.

To kolejny przykład, gdy procedura ubiegania się o ochronę międzynarodową, zostaje wykorzystana przez cudzoziemców, którzy, kierując się wyłącznie względami ekonomicznymi, a nie znalezieniem ochrony w bezpiecznym kraju, w ten sposób próbują przedostać się do Europy Zachodniej.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u