Promesy na zakup samochodów dla OSP z Warmii i Mazur

Autor: MSWiA 2022-04-28 08:29:47

 Ochotnicza Straż Pożarna to absolutny fenomen na skalę światową. To przykład społeczeństwa obywatelskiego, symbol bezinteresownej służby, która rodzi się z pasji i chęci pomagania innym - powiedział wiceminister Błażej Poboży w środę, 27 kwietnia br. w Olsztynie. Sekretarz stanu w MSWiA wręczył promesy na zakup samochodów dla 19 jednostek OSP. Do strażaków ochotników z województwa warmińsko-mazurskiego trafią wozy ratowniczo-gaśnicze o wartości prawie 14 mln zł. Podczas uroczystości 10 emerytowanych druhów OSP odebrało decyzję o przyznaniu świadczenia ratowniczego.

Wiceminister Błażej Poboży podkreślił, że strażacy OSP wykonują na co dzień bardzo ważną i pełną wyrzeczeń służbę na rzecz lokalnej społeczności.

 Strażacy OSP są zawsze w gotowości. W ostatnim czasie byli zaangażowani w walkę z pandemią COVID-19, dziś zaangażowani są w organizację i przyjmowanie uchodźców, przygotowywanie zbiórek ubrań, a wraz z PSP w przekazywanie sprzętu ratowniczego dla Ukrainy

– powiedział.

Podsekretarz stanu w MSWiA zaznaczył, że sukcesywnie do kolejnych jednostek przekazywany jest nowoczesny sprzęt, wykorzystywany do prowadzenia akcji ratowniczych.

Dbamy o to, by OSP dysponowało najlepszym sprzętem. Kolejnym jednostkom przekazywane są promesy na zakup nowych wozów ratowniczo-gaśniczych. Dziś trafiły do 19 jednostek z terenu województwa warmińsko-mazurskiego

– dodał. 

Jednostki OSP z terenu Warmii i Mazur otrzymają 5 samochodów lekkich, 12 samochodów średnich oraz 2 samochody ciężkie. Łączna wartość pojazdów to blisko 14 mln zł., ponad 8 mln zł to środki pochodzące z budżetu państwa.

Dodatkowe świadczenia dla OSP


Podczas wizyty w Olsztynie wiceminister przypomniał o wprowadzonych rozwiązaniach w ustawie o ochotniczych strażach pożarnych. Przepisy w kompleksowy sposób regulują status druhów OSP.

Odbyły się konsultacje, a następnie wypracowano konkretne rozwiązania w tym zakresie. Jednym z nich jest dodatek do emerytury. Do tej pory wydano już 33 tys. decyzji o przyznaniu świadczenia ratowniczego, a 18 tys. osób takie świadczenie już otrzymuje

– przekazał.  

W trakcie wydarzenia z 10 druhów OSP odebrało z rąk wiceministra Błażeja Pobożego decyzję o przyznaniu świadczenia ratowniczego.  

Corocznie waloryzowane świadczenie ratownicze w wysokości 200 zł przyznawane jest strażakowi ratownikowi OSP z tytułu wysługi lat w OSP. Prawo do tego świadczenia przysługuje strażakowi ratownikowi OSP, który czynnie uczestniczył jako członek OSP w działaniach ratowniczych lub akcjach ratowniczych (wymagany bezpośredni udział co najmniej raz w roku). Przy naliczaniu okresu czynnego uczestnictwa w działaniach ratowniczych nie jest wymagane zachowanie ciągłości wysługi lat w OSP.

W wydarzeniu wręczenia promes uczestniczył także wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Gustaw Brzezin oraz nadbryg. Tomasz Komoszyński, komendant wojewódzki PSP.  

Wiceminister Błażej Poboży odwiedził ośrodek dla uchodźców wojennych z Ukrainy 


Wiceminister Błażej Poboży odwiedził dziś także w Olsztynie ośrodek dla uchodźców wojennych z Ukrainy. W budynku dawnej Telekomunikacji Polskiej/Orange w około 150 pomieszczeniach przygotowano 497 miejsc noclegowych, a także jadalnię, kawiarnię, pokój zabaw dla dzieci oraz pralnię. 

Podsekretarz Stanu w MSWiA zaznaczył, że Polska od pierwszych chwil rosyjskiej agresji na Ukrainę pomaga zarówno państwu, jak i społeczeństwu ukraińskiemu.

Kilka tygodni temu otwieraliśmy pierwszy tego typu obiekt zbiorowego zakwaterowania. Już wtedy podkreślałem, że warto przyjeżdżać do mniejszych ośrodków, w których jest bardzo dobry dostęp do usług społecznych i systemu edukacji

– podkreślił wiceminister. 

Obecnie w województwie warmińsko-mazurskim uruchomianych jest 148 obiektów zakwaterowania uchodźców wojennych z Ukrainy.  

Podczas wizyty w ośrodku wiceminister przypomniał, że wczoraj, 26 kwietnia br. rząd przyjął projekt ustawy o zmianie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Wśród najważniejszych zmian zaproponowanych w tej nowelizacji był przepis dotyczący wydłużenia o 60 dni okresu wypłaty świadczenia dla polskich rodzin, które zapewniających zakwaterowanie i wyżywienie obywatelom Ukrainy. Tym samym czas ten łącznie będzie mógł wynieść maksymalnie 120 dni.

Aktualnie projekt zmian w ustawie o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa jest przedmiotem prac parlamentarnych. 

© 2018 Super-Polska.pl stat4u