Nowe życie wielkiego biurowca - posłuży jako obiekt mieszkalny dla uchodźców z Ukrainy

Autor: Warmińsko-Mazurski UW 2022-04-29 08:55:22

27 kwietnia odbył się briefing prasowy, podczas którego został oficjalnie otwarty dawny budynek Telekomunikacji Polskiej w Olsztynie, który użyczyła firma Arbet. Ma on służyć zakwaterowaniu Ukraińców, którzy uciekli przed wojną w swoim kraju.

W briefingu udział wziął Wojewoda Warmińsko-Mazurski Artur Chojecki, Podsekretarz Stanu w MSWiA Błażej Poboży, Dyrektor Generalny Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Wojewódzkiego Paweł Żukowski oraz prezes Arbetu Andrzej Bugusz.  Budynek został dostosowany jako mieszkalny, zwłaszcza jeśli chodzi o kwestie sanitarne. Zrobione zostały też przeglądy instalacji, wznowione dostawy mediów. Obiekt będzie mógł pomieścić około 600 uchodźców wojennych w przeszło 200 przystosowanych do tego pokojach. W tej chwili jest tam 70 osób.

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Błażej Poboży dziękował za jego przekazanie i podkreślał, że pomoc uchodźcom jest naszym obowiązkiem.

96 procent tych osób, które w Polsce znajdują schronienie, to kobiety i dzieci. To matki i żony tych dzielnych mężów, którzy bronią Ukrainy przed agresją. Dlatego tak ważne jest, aby ci, którzy w Polsce szukają schronienia, takie schronienie otrzymywali - powiedział wicemnister.

W Olsztynie zostało już nadanych 1900 numerów PESEL obywatelom Ukrainy. W skali całego województwa to już 23 tysiące. Potrzeba zatem tych miejscpowiedział wojewoda.

Dawny budynek TP SA przy skrzyżowaniu Dworcowej i Piłsudskiego w Olsztynie miał być przez swojego nowego właściciela wyburzany, ale firma na razie zrezygnowała z tych planów. Konieczne było natomiast dostosowanie go do potrzeb uchodźców.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u