Małopolska jest z Ukrainą. Wizyta w Krakowie posłanki z Ukrainy

Autor: Małopolski UW 2022-04-30 09:51:40

Z wizytą w Małopolsce przebywała dziś posłanka z Ukrainy i Yevheniya Kravchuk. Pierwszym punktem wizyty był – zlokalizowany w Zabierzowie – Punkt Recepcyjny Wojewody Małopolskiego dla obywateli Ukrainy szukających schronienia w Małopolsce.

Chcę podziękować za otwarte serca Polaków dla obywateli Ukrainy. Nie tylko wolontariuszom, ale także zwykłym ludziom, którzy pomagają. Rozmawiałam z paniami z Czernihowa. Jedna z nich przyjechała tu ze swoimi dziećmi i płakała ze wzruszenia, dziękując za pomoc i serdeczność Polaków. Chcę przekazać, że Ukraińcy, którzy przyjechali do Polski, chcą wracać na Ukrainę, aby odbudować kraj. Musimy wygrać tę wojnę, a następnie utworzyć wielki plan odbudowy Ukrainy – mówiła Yevheniya  Kravchuk, ukraińska poseł, wiceprzewodnicząca partii prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.

- Małopolska pomaga, Małopolska wyraża solidarność z Ukrainą. Rządowe wsparcie jest szeroko zakrojone. Dotychczas na działania związane z pomocą uchodźcom tylko w naszym województwie została przeznaczona kwota blisko 133 mln zł z budżetu państwa, w tym 129 mln zł przekazaliśmy samorządom na zakwaterowanie i wyżywienie uchodźców, wypłatę świadczeń czy proces nadawania numerów PESEL itp. Na zakwaterowanie w mieszkaniach prywatnych samorządy otrzymały blisko 30 mln zł. Zawarłem również kilka umów z organizacjami pozarządowymi. Umowy te opiewają na blisko 600 tys. zł. Dziś podpisałem umowę z Caritas Archidiecezji Krakowskiej na szereg działań związanych z pomocą humanitarną. Cała Małopolska pokazała, że jest z Ukrainą, że chce pomagać. I właśnie to przekazujemy dziś paniom posłankom z Ukrainy. To jest wspólny mianownik naszych działań – rządu, samorządu, organizacji pozarządowych. To jest nasz front, na którym zgodnie działamy w imię wspólnego celu – przekazuje wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Pani poseł towarzyszył: poseł Arkadiusz Mularczyk oraz II wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz. W Eximius Park obecna była także Izabella Kucmin-Belemans – pełnomocnik komendanta ZHP Chorągwi Krakowskiej ds. zagranicznych.

- Jako parlamentarzyści z Polski działamy bardzo blisko z parlamentarzystami z Ukrainy. Mamy świadomość, jak ważne dla samej Ukrainy, ale i całego regionu jest wygranie tej wojny. W całej Polsce staramy się zabezpieczyć wszelkie potrzeby, jakie mają obywatele Ukrainy, którzy uciekli przed wojną. Staramy się ich wspierać, pomagać im. To bardzo ważne, aby strona ukraińska czuła pełne nasze wsparcie i zaangażowanie. Mamy pełne przekonanie, że to, co robimy, jest ważne i potrzebne, bo my dziś pilnujemy wartości europejskich - mówi poseł Arkadiusz Mularczyk.

- Cieszę się z tego spotkania, bo to jest przykład, jak Polacy, w trudnym momencie dla naszych sąsiadów, przyjaciół z Ukrainy, potrafią wielkodusznie pomóc. Tu mówię nie tylko o administracji, ale także o zwykłych obywatelach, którzy przyjęli zupełnie nieznajomych sobie ludzi, otwierając swoje serca i dzieląc się wszystkim, czym mogą. Wierzymy głęboko, że Ukraina wygra tę wojnę, bo cały wolny świat jest po stronie Ukrainy - dodaje II wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u