Święto koni. Szkolenie funkcjonariuszy na jeźdźców konnych w SG

Autor: MSWiA 2022-05-01 10:14:28

30 kwietnia obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Konia. Straż Graniczna posiada 8 koni służbowych.Feniks, Wasal, Aramis, Kaprys, Korynt, Bachmat, Falcon oraz Pasat pełnią służbę w Bieszczadzkim Oddziału SG.

Dzień Konia w Polsce świętujemy 30 kwietnia. Święto obchodzone jest na całym świecie, lecz zależnie od miejsca przypada on na różne dni. Wierzchowce służące w Bieszczadach to jedyne konie będące na wyposażeniu polskiej Straży Granicznej. Ta forma służby na Podkarpaciu nawiązuje do czasów, kiedy w pierwszych dekadach XX wieku granicę ochraniali żołnierze Korpusu Ochrony Pogranicza. Osiem koni szlachetnej półkrwi, wspierają w codziennej służbie funkcjonariuszy SG z górskich placówek w Ustrzykach Górnych i Czarnej Górnej.


Czteronożni kompani służby doskonale uzupełniają nowoczesne technologie wykorzystywanych na granicy. Zapewniają skryte i szybkie przemieszczanie się w trudnym i zróżnicowanym terenie Bieszczadów. Jeździec-funkcjonariusz podczas kilkugodzinnego patrolu jest w stanie sprawdzić nawet 40-kilometrowy odcinek granicy.
Wiele patroli granicznych realizowanych jest w obszarze Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Wyjątkowe atuty koni doskonale sprawdzają się podczas służby na terenie tej przyrodniczej perły Polski.

W skład grupy jeźdźców konnych Bieszczadzkiego Oddziału SG wchodzi dwudziestu siedmiu specjalnie wyszkolonych funkcjonariuszy. Łączy ich z końmi szczególna więź.
Aktualnie w m. Wołosate przeprowadzane jest 3-tygodniowe szkolenie dla kandydatów na jeźdźców. Uczestniczy w nim czterech mundurowych z bieszczadzkich palcówek SG. Funkcjonariusze poznają tajniki jazdy oraz współpracy z wierzchowcami. Szkoleniowcami są wykwalifikowani instruktorzy jeździectwa — funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddziału SG.
Po zdaniu egzaminów funkcjonariusze zostaną jeźdźcami i będą realizować patrole konne na granicy państwa.
Niedawno weszły w życie długo oczekiwane przepisy regulujące sytuację zwierząt służbowych po przejściu na zasłużoną emeryturę. Psy oraz konie służbowe SG mają zapewnione dożywotnie wyżywienie i opiekę weterynaryjną.

Naszym czworonożnym kompanom życzymy, aby zawsze miały pełne żłoby, ciepłą stajnię, wiatr w grzywie oraz oddanych jeźdźców!

 

materiał opracowany przez Bieszczadzki Oddział SG

© 2018 Super-Polska.pl stat4u