Gala ogłoszenia wyników III edycji ogólnopolskiego konkursu „Polskie Serce Pękło. Katyń 1940”

Autor: MSWiA 2022-05-03 09:48:33

 Nie tylko pokazujecie, że macie wiedzę, potraficie korzystać z różnych źródeł, ale w Waszych pracach jest też wątek osobisty. Tyle tysięcy polskich oficerów, przedstawicieli polskiej inteligencji zostało zamordowanych. Celem władzy sowieckiej była eksterminacja narodu polskiego. Dzisiaj na własne oczy możemy zobaczyć na czym polega bestialstwo, okrucieństwo i barbarzyństwo Rosji. Od Katynia minęło kilkadziesiąt lat, a metody kompletnie się nie zmieniły – powiedziała marszałek Sejmu Elżbieta Witek – inicjator konkursu „Polskie Serce Pękło. Katyń 1940”. Podczas gali ogłoszono tegorocznych laureatów konkursu we wszystkich kategoriach: plastycznej, literackiej, na napisanie tekstu piosenki oraz scenariusza lekcji.

Minister Mariusz Kamiński ogłosił nazwiska laureatów w kategorii literackiej, w której uczestnicy przygotowywali prace pisemne na temat „Etos ofiar Zbrodni Katyńskiej w odniesieniu do współczesności”. I miejsce w tej kategorii zdobył Jakub Osnowski – uczeń I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Konarskiego w Mielcu, II miejsce zdobyła Wiktoria Mielniczek – uczennica I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana III Sobieskiego Carolinum w Nysie, a III miejsce zdobył Kamil Małachowicz – uczeń I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki we Włodawie. – Zbrodnia Katyńska, która jest w naszej pamięci, pozostała zbrodnią bezkarną. Bardzo Wam dziękuję za udział w tym konkursie, za pamięć o naszych bohaterach, o polskich żołnierzach, policjantach, funkcjonariuszach Straży Granicznej, którym związywano ręce przed egzekucją i strzelano w tył głowy. Nie byliśmy w stanie osądzić ich oprawców. Teraz, patrząc na to co się dzieje na Ukrainie, musimy zrobić wszystko, aby odpowiedzialni za zbrodnie nie pozostali bezkarni  – powiedział minister Mariusz Kamiński.

III edycja ogólnopolskiego konkursu „Polskie Serce Pękło. Katyń 1940” została ogłoszona 19 stycznia br. przez marszałek Sejmu Elżbietę Witek. Konkurs był skierowany do młodzieży szkół ponadpodstawowych oraz studentów studiów stacjonarnych i niestacjonarnych. W skład Komitetu Honorowego konkursu weszli: prezydent RP Andrzej Duda, marszałek Sejmu Elżbieta Witek, wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, Mariusz Kamiński – minister spraw wewnętrznych i administracji, Mariusz Błaszczak – minister obrony narodowej, Przemysław Czarnek – minister edukacji i nauki oraz dr Karol Nawrocki – prezes Instytutu Pamięci Narodowej. Na czele komisji konkursowej stanął prof. Tadeusz Wolsza.

Pełna lista laureatów konkursu znajduje się na stronie internetowej Sejmu.

Zdjęcia fot. Aleksander Zieliński / Kancelaria Sejmu, Waldemar Kompała / TVP

© 2018 Super-Polska.pl stat4u