Sołtysi nagrodzeni przez wojewodę

Autor: Kujawsko-Pomorski UW 2022-05-03 10:16:16

Dziś w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim odbyła się uroczystość wręczenia nagród laureatom Konkursu Wojewody Kujawsko-Pomorskiego dla sołtysów sołectw województwa kujawsko-pomorskiego na najlepsze upamiętnienie w 2021 roku Narodowego Święta Niepodległości.

W spotkaniu udział wzięli m.in. Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz, dr Marek Szymaniak - zastępca Dyrektora ds. Naukowych Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku oraz Jarosław Jakubowski, doradca wojewody i przewodniczący komisji konkursowej.

Konkurs był skierowany do wszystkich sołectw z terenu województwa kujawsko-pomorskiego, które w 2021r. zorganizowały obchody upamiętniające Narodowe Święto Niepodległości 11 listopada. Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz wyjaśnił, że projekt miał zachęcić lokalne społeczności do upamiętnienia najważniejszego święta narodowego, związanego z odzyskaniem niepodległości po wielu latach zaborów. Poinformował również o nagrodzie dla laureatów – każde z wyróżnionych sołectw uda się na wycieczkę do Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

To, że odpowiedzieliście na nasz apel i zorganizowaliście obchody w swoich miejscowościach, to bardzo ważne. To naprawdę istotne, abyśmy krzewili postawy patriotyczne. Myślę, że ta nagroda, która jest przyznawana każdemu z laureatów, jest bardzo ciekawa. Byłem już w Muzeum II Wojny Światowej – to bardzo nowoczesny obiekt. Jesteśmy tak zbudowani tym, co się wydarzyło w przypadku tego konkursu, że będziemy wychodzić z kolejnymi inicjatywami. To, że państwo swoimi działaniami wkraczacie w takie ważne obszary, bardzo dobrze świadczy o sołectwach, ale również i o samorządach i mieszkańcach. Gratuluję i życzę wspaniałych wrażeń podczas wycieczki 

– zakończył Mikołaj Bogdanowicz.

Dr Marek Szymaniak w krótkim wykładzie nakreślił istotę konkursu oraz tło historyczne Muzeum Ii Wojny Światowej, a także zbliżającej się 77. rocznicy zakończenia największego konfliktu zbrojnego w dziejach świata.

Istotą tego konkursu jest upamiętnienie polskiej niepodległości, którą w 1918 roku udało nam się wielkim pragnieniem Polaków odzyskać. Ja dzisiaj chciałbym powiedzieć o tej niepodległości, która w 1945 roku odzyskana zostać nie mogła. Muzeum II WŚ w Gdańsku opowiada o największym konflikcie, który skończył się śmiercią dziesiątek milionów ludzi. 3 proc. ludzkości w 1945 roku zostało unicestwione. Z tego prawie 17 procent stanu osobowego obywateli polskich. Misja Muzeum IIWŚ jest niezwykle istotna z punktu widzenia oddawania przez osoby żyjące współcześnie czci, honoru, wielkiego szacunku dla ludzi, którzy w latach 1939-1945 w różnych okolicznościach, w tym walcząc zbrojnie bądź w inny sposób udowadniali, że miłość do Ojczyzny jest tym, co jest w ich sercach najważniejsze i zapłacili za to najwyższa karę 

– podkreślił wiceszef Muzeum II WŚ.

Jarosław Jakubowski, doradca wojewody i przewodniczący komisji konkursowej wyjaśnił czym kierowało się jury w ocenach prac.

Przede wszystkim celem naszego konkursu było upamiętnienie Narodowego Święta Niepodległości 11 listopada. To święto nie ma szczęścia do bardzo malowniczych obchodów, bo jest to listopad i ponury czas. Wszyscy państwo udowodniliście, że tak nie musi być, że może być kolorowo i radośnie. Za to w imieniu pana wojewody i całej komisji konkursowej serdecznie dziękuję i gratuluję. Zapraszam również do wspólnego świętowania nadchodzących, pięknych świąt majowych 

– dodał.

Każde z 26 nagrodzonych sołectw uda się na wycieczkę do Muzeum II WŚ w Gdańsku w okresie od maja do końca sierpnia br. Z tej formy edukacji historycznej będzie mogło skorzystać łącznie ponad 1000 osób. W programie przewidziano również czas wolny na zwiedzania gdańskiej Starówki.

 

LAUREACI KONKURSU:

 1. Sołectwo Choceń, Gmina Choceń – sołtys Piotr Ampanowicz
 2. Sołectwo Cielęta, Gmina Brodnica – sołtys Maciej Popławski
 3. Sołectwo Cieślin, Gmina Inowrocław – sołtys Barbara Pułaczewska
 4. Sołectwo Drzewianowo, Gmina Mrocza  – sołtys Janusz Świętoń
 5. Sołectwo Gogółkowo, Gmina Gąsawa – sołtys Maria Warda
 6. Sołectwo Gruta, Gmina Gruta  – sołtys Beata Osmańska
 7. Sołectwo Kończewice, Gmina Chełmża – sołtys Marcin Kannenberg
 8. Sołectwo Krzekotowo, Gmina Dąbrowa – sołtys Danuta Wilska
 9. Sołectwo Laskownica, Gmina Kcynia – sołtys Wioletta Czaja
 10. Sołectwo Legbąd, Gmina Tuchola – sołtys Weronika Warszyńska
 11. Sołectwo Niemcz, Gmina Osielsko – sołtys Krystyna Lachowska
 12. Sołectwo Parchanie, Gmina Dąbrowa Biskupia – radna Aneta Ebekozien
 13. Sołectwo Pływaczewo, Gmina Ryńsk – sołtys Iwona Kriger
 14. Sołectwo Popowo, Gmina Kruszwica – sołtys Barbara Arent-Dorywalska
 15. Sołectwo Raciąż, Gmina Tuchola – sołtys Maria Piekarska
 16. Sołectwo Samsieczno, Gmina Sicienko – sołtys Emilia Rakowicz-Grysińska
 17. Sołectwo Sławęcinek, Gmina Inowrocław – sołtys Grzegorz Laskowski
 18. Sołectwo Stobno, Gmina Tuchola – sołtys Sławomir Pozorski
 19. Sołectwo Suchary, Gmina Nakło nad Notecią – sołtys Barbara Strzelewicz
 20. Sołectwo Sumowo, Gmina Zbiczno – sołtys Waldemar Falkowski
 21. Sołectwo Śliwiczki, Gmina Śliwice – sołtys Lucyna Ziółkowska
 22. Sołectwo Trzemiętowo, Gmina Sicienko – sołtys Wojciech Rybarczyk
 23. Sołectwo Tupadły, Gmina Inowrocław – sołtys Irena Trybuła
 24. Sołectwo Wętfie, Gmina Lniano – sołtys Maria Drewka
 25. Sołectwo Zgniłobłoty, Gmina Bobrowo – sołtys Łucja Zielonko
 26. Sołectwo Zielonczyn, Gmina Sicienko – sołtys Violetta Badziągowska 

© 2018 Super-Polska.pl stat4u