3 tysiące biegaczy uczciło Konstytucję 3 maja

Autor: UM Warszawa 2022-05-04 09:20:00

Masowe bieganie wraca do Warszawy po pandemii. W słonecznej pogodzie odbył się dziś 30. Bieg Konstytucji 3 maja. Zwyciężyli mieszkańcy Warszawy – Taras Telkovsky (15 min. 29 s.) i Iwona Bernardelli (16 min. 35 s.).

Najbardziej się cieszę, że po trzech latach przerwy spowodowanej pandemią, możemy znów świętować na sportowo rocznicę Konstytucji 3 maja – mówi wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska, która strzałem z pistoletu dała biegaczom sygnał do startu. – Nie zawsze trzeba świętować na baczność. Można wiwatować w biegu.

Startującym biegaczom towarzyszyły też salwy grenadierów Księstwa Warszawskiego. Oddali je ubrani w mundury z epoki członkowie grupy rekonstrukcyjnej.

Walka o zwycięstwo wśród mężczyzn rozegrała się na ostatnich stu metrach pięciokilometrowej trasy. Telkovsky wyskoczył wtedy zza pleców prowadzącego wcześniej Radosława Gromka (również z Warszawy) i wyprzedził go na mecie o jedną sekundę. Trzecie miejsce zajął Łukasz Więckowski z Warki (15 min. 47 s.).

Zwycięzca dostał olbrzymie brawa na podium, kiedy ogłoszono, że jest Białorusinem mieszka w Warszawie i sprzeciwia się wojnie. Jak sam mówi był „nękany przez KGB” i mieszka w Polsce „na wizie humanitarnej”.

Wśród kobiet walkę o srebro stoczyły ze sobą reprezentująca Pruszków Eliza Galińska z Emilią Mazek z Garwolina. Wygrała również o jedną sekundę Galińska (czas 17:29).

Do zawodów zapisało się 3261 osób. Do mety dotarło prawie trzy tysiące biegaczy – 2981 osób. Oprócz tego 43 osoby w kategorii Nordic Walking. Razem ponad trzy tysiące aktywnych warszawianek i warszawiaków.

Miasto (a ściślej Aktywna Warszawa) zaprasza wszystkich na kolejne imprezy Triady Biegowej – Bieg Powstania (dystanse 5 i 10 km) 30 lipca i Bieg Niepodległości (10 km) 11 listopada. Cała triada jest organizowana wspólnie z Fundacją „Maraton Warszawski”.

- Bieganie zakorzeniło się w Warszawie, nawet pandemia tego nie przerwała. Cieszymy się już na kolejne miejskie święta biegowe, które będziemy wspólnie organizować w naszym mieście – mówi prezes fundacji Marek Tronina.

Organizatorzy proponują atrakcyjną zabawę sportową – Ligę Mistrzów Warszawy. Będzie ona prowadzona tylko w kategoriach wiekowych, dzięki czemu większe szanse na końcowy sukces będą mieć też amatorzy biegania w różnym wieku. Do biegu liczą się wyniki czterech z pięciu organizowanych przez fundację biegów: Półmaratonu Warszawskiego, który już się odbył w marcu, wrześniowego Maratonu Warszawskiego i całej triady. Żeby być sklasyfikowanym trzeba zaliczyć przynamniej trzy z tych biegów.

Tych biegaczy, którzy wolą biegać po lesie, miasto zaprasza natomiast na Leśną Triadę Biegową. Pierwsze zawody odbyły się na początku kwietnia, a kolejne zaplanowano na 4 czerwca i 17 września.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u