Wojewódzkie obchody 231. Rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Autor: Kujawsko-Pomorski UW 2022-05-04 09:52:42

Dziś w Bydgoszczy odbywały się wojewódzkie obchody 231. rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Gospodarzami uroczystości byli Wojewoda Kujawsko-Pomorski p. Mikołaj Bogdanowicz, Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego p. Piotr Całbecki oraz Szef Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych, Dowódca Garnizonu Bydgoszcz gen. bryg. Artur Kępczyński.

W uroczystościach, które zainaugurowała Msza święta w intencji Ojczyzny celebrowana przez JE Biskupa Krzysztofa Włodarczyka, udział wziął także Minister-członek Rady Ministrów Łukasz Schreiber. 

Po uroczystej Mszy św. w Katedrze Bydgoskiej pw. św. św. Marcina i Mikołaja, uczestnicy obchodów przemaszerowali na Stary Rynek, gdzie miały miejsce kolejne części obchodów.

List na wojewódzkie obchody 231. rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Bydgoszczy skierował Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki. W jego imieniu odczytał go wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.

Rzeczpospolita suwerenna, demokratyczna i solidarna to ideał wielu pokoleń Polaków. Tak było 231 lat temu, gdy „dla dobra powszechnego, ugruntowania wolności ocalenia Ojczyzny i jej granic” ogłoszono Ustawę Rządową 1791 roku. Świętując uroczyście rocznicę patriotycznego dzieła Konstytucji 3 maja, wspominamy z dumą nie tyle ów historyczny dokument, co przede wszystkim legły u podstaw tamtej Konstytucji niezwykłej zryw i dramatyczny wysiłek ówczesnych środowisk obywatelskich. Wysiłek na rzecz dobra wspólnego, na rzecz lepszego państwa 

– powiedział wojewoda.

Polska jest w każdym miejscu naszego kraju – tutaj, w Bydgoszczy, w miastach, miasteczkach i wsiach, jest w każdym z nas. Żeby ją umacniać i rozwijać potrzebujemy być razem, potrzebujemy wspólnej troski o naszą mała i wielką Ojczyznę. Niech to przekonanie będzie z nami nie tylko w Święto Narodowe Trzeciego Maja, niech będzie z nami każdego dnia. Niech żyje Polska! 

- dodał.

Minister Łukasz Schreiber zwrócił uwagę na to, że przy okazji świętowania rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja należy pamiętać o trzech kwestiach:

Pierwsza sprawa, o której mówił pan Premier, to kwestia tego, że w ogóle udało się do tego aktu doprowadzić i uchwalić konstytucję. To i dziś nie jest prostym zadaniem, a cóż dopiero w tamtym okresie, kiedy to pomimo woli większości imperium rosyjskie narzuciło elektora saskiego. Drugim powodem jest sam akt, o czym mówił ksiądz Biskup na dzisiejszej Mszy świętej. To niezwykły dokument łączący tradycję z nowoczesnością. Z jednej strony mamy odwołania do Boga, a z drugiej strony zapisano w niej pełnię praw do wolności religijnej, co nie było normą w XVIII wieku. Trzecią kwestią jest coś, co Cyceron nazywał „Concordia ordinum” – zgoda stanu. Ta konstytucja przecież zrywała z dotychczasowymi przyzwyczajeniami.  Już nie tylko szlachta była odpowiedzialna za los państwa. Włączono w to mieszczaństwo. 

Wicemarszałek województwa Zbigniew Ostrowski zauważył, że mimo tego, iż Konstytucja nie uratowała naszego kraju przed rozbiorami, to stała się jednym z naszych najważniejszych symboli narodowych.

Rocznica Uchwalenia Konstytucji 3 Maja była doskonałą okazją ku temu, aby uhonorować najbardziej znamienitych obywateli.

Odznaczenia państwowe osobom zasłużonym dla Rzeczypospolitej Polskiej nadane przez Prezydenta RP Pana Andrzeja Dudę wręczył Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz.

Złotym Krzyżem Zasługi za zasługi w działalności na rzecz środowisk kombatanckich odznaczona została:

  • Pani Balbina Targ

Srebrnym Krzyżem Zasługi za zasługi w popularyzowaniu strzelectwa sportowego odznaczony został:

  • Pan Krzysztof Rosiński

Brązowym Krzyżem Zasługi za zasługi w pielęgnowaniu pamięci o najnowszej historii Polski odznaczeni zostali:

  • Pan Maciej Basiński
  • Pan Karol Górski
  • Pan Michał Rybicki

Odznaką honorową „Za zasługi dla ochrony zdrowia” odznaczony został:

  • Nadbrygadier Jacek Kaczmarek

Kolejną częścią obchodów była musztra paradna w wykonaniu Orkiestry Wojskowej w Bydgoszczy pod dowództwem majora Dominika Sierzputowskiego prowadzonej przez tamburmajora chorążego Radosława Krzemińskiego oraz zespołu Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska.

Uroczystości na Starym Rynku zwieńczył wspólnie zatańczony Polonez, którego poprowadził zespół Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u