Jubileusz 100-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Stoczku

Autor: Lubelski UW 2022-05-06 08:17:25

Życzę Wam zdrowia, szczęścia i pomyślności; byście tyle razy bezpiecznie wracali do swoich domów i rodzin, ile  razy wyruszacie ratując mienie i ludzi. Pamiętajcie! to duma i zaszczyt być członkiem Ochotniczej Straży Pożarnej. To Wy jesteście podstawą i fundamentem każdej lokalnej społeczności – mówił wicewojewoda lubelski Robert Gmitruczuk podczas uroczystości z okazji jubileuszu 100-lecia istnienia jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Stoczku. 

Uroczystości rocznicowe rozpoczęły się od mszy św. w intencji strażaków i ich rodzin w kościele oo. franciszkanów, a następnie główne obchody jubileuszowe odbywały się na placu przed budynkiem OSP Stoczek. Za wzorowe wypełnianie swoich obowiązków, za ciężką pracę i oddaną służbę, przyznane zostały medale, dyplomy oraz nagrody za szczególne bohaterstwo.
 
W wydarzeniu uczestniczyli: poseł na Sejm RP Marcin Duszek, wicewojewoda lubelski Robert Gmitruczuk, starosta radzyński Szczepan Niebrzegowski, wójt gminy Czemierniki Arkadiusz Filipek, wójt gminy Wohyń Tomasz Jurkiewicz, dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie Tadeusz Sławecki , wójt gminy Komarówka Podlaska Ireneusz Demianiuk, prezes OSP Stoczek Ryszard Baryła, radni gminy Czemierniki, strażacy z terenu gminy Czemierniki oraz pobliskich gmin, a także mieszkańcy.

 
Straż Pożarna w Stoczku została założona w roku szkolnym 1921 - 1922 r. Założycielem i pierwszym komendantem był kierownik szkoły Pan Roman Roch, a od roku 1924 do 1938 komendantem Straży był kolejny kierownik szkoły Pan Wiktor Pękalski. organizacja cieszyła się uznaniem i poparciem mieszkańców. Liczyła około 30 i więcej druhów, rekrutujących się z najbardziej aktywnej młodzieży. Decyzją władz niemieckich działalność OSP w Stoczku została zawieszona. W okresie powojennym strażakom udało się dokończyć budowę remizy. Wielokrotnie brali udział w szkoleniach i kursach specjalistycznych. Kontrolowali stan zabezpieczenia przeciwpożarowego gospodarstw wiejskich i instytucji. Czynnie uczestniczyli w zawodach strażackich oraz wielu akcjach gaszenia pożarów. Stanowili i stanowią grupę najbardziej aktywnych mieszkańców wsi. Uczestniczą w takich uroczystościach jak dożynki, Boże Ciało, pogrzeby zasłużonych strażaków i innych osób.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u