Dni Ochrony Przeciwpożarowej w Olsztynie

Autor: MSWiA 2022-05-11 09:01:08

- Tegorocznym obchodom Dni Ochrony Przeciwpożarowej towarzyszy piękny jubileusz 30-lecia Państwowej Straży Pożarnej. Dzięki strażakom w naszych lokalnych społecznościach czujemy się bezpiecznie. Dziś Dzień Strażaka świętujemy lokalnie w województwie warmińsko-mazurskim - powiedział wiceminister Błażej Poboży podczas uroczystości zorganizowanej we wtorek, 10 maja br. w Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie.

Podczas dzisiejszych obchodów Dni Ochrony Przeciwpożarowej Podsekretarz stanu w MSWiA podkreślił, że to funkcjonariusze PSP i druhowie OSP jako jedni z pierwszych ruszyli na pomoc uchodźcom wojennym z Ukrainy. Przypomniał o zaangażowaniu w te działania strażaków z Warmii i Mazur.

Autobusy PSP z województwa warmińsko-mazurskiego transportowały uchodźców do punktów pomocy w całej Polsce

– podkreślił.

Możemy być dumni, że to właśnie polscy strażacy są koordynatorami wsparcia dla siostrzanej służby w Ukrainie. Cały świat wysyła swój sprzęt, który dzięki PSP jest przekazywany ukraińskim strażakom. To dzięki Wam mogą oni tam ratować ludzkie życie

– dodał wiceszef MSWiA zwracając się do obecnych podczas wydarzenia funkcjonariuszy.

Wiceminister Błażej Poboży mówił również o działaniach Państwowej Straży Pożarnej na rzecz bezpieczeństwa. Przypomniał o zaangażowaniu polskich strażaków w walkę z pandemią koronawirusa, wspieraniu funkcjonariuszy Straży Granicznej na granicy polsko-białoruskiej, a także pomocy udzielonej Grecji i Turcji, gdy kraje te mierzyły się z ogromnymi pożarami.

Odznaczenia i awanse

Podczas wtorkowej uroczystości funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej z województwa warmińsko-mazurskiego odebrali z rąk wiceministra Błażeja Pobożego akty mianowania na wyższe stopnie służbowe. Podsekretarz stanu w MSWiA wręczył też nadane przez Prezydenta RP Medale za Długoletnią Służbę oraz Odznaki „Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej”. Funkcjonariusze PSP otrzymali również nagrody finansowe MSWiA oraz dyplomy komendanta głównego PSP.

Wiceminister Błażej Poboży i gen. brygadier Andrzej Bartkowiak złożyli również kwiaty pod pomnikiem Strażaków Poległych w Akcji.

W wydarzeniu wzięli też udział m.in.: komendant główny Państwowej Straży Pożarnej gen. brygadier Andrzej Bartkowiak; wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki; warmińsko-mazurski komendant wojewódzki PSP nadbryg. Tomasz Komoszyński oraz marszałek województwa warmińsko-mazurskiego i jednocześnie prezes zarządu wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP Gustaw Marek Brzezin.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u