Wielki pożar lasu pod Warszawą

Autor: MSWiA 2022-05-14 08:55:27

W dniach 9-13 maja br. Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych (DORSZ) przeprowadziło ćwiczenie taktyczno-specjalne pk. RENEGADE/SAREX-22, które celem było sprawdzenie zdolności Sił Zbrojnych RP i układu pozamilitarnego, jako elementów systemu bezpieczeństwa państwa, do przeciwdziałania sytuacjom kryzysowym właściwym dla systemu obrony powietrznej oraz ratownictwa lotniczego i morskiego na terenie przestrzeni powietrznej i terytorium lądowego RP oraz Bałtyku.

Wśród uczestników ćwiczenia (w ramach układu pozamilitarnego) udział wzięły siły i środki m.in.: Państwowej Straży Pożarnej i Ochotniczych Straży Pożarnych w ramach KSRG, Państwowego Ratownictwa Medycznego, Polskiego Czerwonego Krzyża, Policji w tym Zarządu Lotnictwa Głównego Sztabu Policji, Straży Granicznej, Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, a także Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego, Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej i inne.

Podczas realizacji ćwiczeń postawiono następujące zagadnienia szkoleniowe:

  1. przeprowadzenie operacji ratowania załogi uszkodzonego okrętu podwodnego oraz transportu poszkodowanych do wyznaczonych miejsc odbioru i placówek medycznych;
  2. przeprowadzenie akcji poszukiwawczo-ratowniczej załogi i pacjentów śmigłowca ratowniczego, który uległ awaryjnemu lądowaniu w trenie przygodnym;
  3. sprawdzenie zdolności wydzielonych Lotniczych Zespołów Poszukiwani i Ratownictwa Lotniczego (LZPR)) do prowadzenia misji poszukiwawczo - ratowniczych w ramach tzw. Manewrów Służby ASAR, poprzez działanie w jednolitym scenariuszu dla wszystkich LPZR w aspektach: lotniczym, SIL i medycznym;
  4. rozwijanie zdolności w zakresie prowadzenia działań poszukiwawczo-ratowniczych, zgrywania i współdziałania wydzielonych sił i środków WOT z innymi służbami i instytucjami w ramach wsparcia służby ASAR.

Jeden z ćwiczonych epizodów zakładał prowadzenie misji poszukiwawczo-ratowniczej po rozbiciu się wojskowego statku powietrznego podczas realizacji zadań nad Zalewem Zegrzyńskim, którym podróżowały 4 osoby, wszyscy poszkodowani w hipotermii do podjęcia przez 4 różne statki powietrzne i służby.

!! W trakcie realizacji tego epizodu na terenie województwa mazowieckiego, pow. grójecki, m. Prosna, nastąpiło faktyczne zdarzenie tj.: wielkopowierzchniowy pożar lasu o pow. ok 100 ha. W związku z powyższym, załoga policyjnego śmigłowca wraz z ćwiczącymi strażakami została przedysponowana do działań gaśniczych i obrony pobliskich zabudowań.

Policyjny śmigłowiec Black Howk z ratownikami-operatorami śmigłowcowymi PSP oraz podwieszonym zbiornikiem na wodę Bambi Bucket o pojemności 3000 l będącym na wyposażeniu Państwowej Straży Pożarnej wykonał 19 zrzutów wody, co w nieoceniony sposób wspomogło działania kierującego działaniem ratowniczym (KDR) na miejscu zdarzenia i pomogło zatrzymać rozprzestrzeniające się na skutek bardzo silnego wiatru pożarzysko. 

Oprócz policyjnego Black Howk w działaniach uczestniczyły trzy Dromadery Lasów Państwowych, a także 35 pojazdów i 50 osób PSP oraz 33 pojazdy i 149 osób OSP, w tym SDŁ – Batalionowe Stanowisko Dowodzenia mazowieckiego komendanta wojewódzkiego PSP. Działaniami kierował zastępca mazowieckiego komendanta wojewódzkiego PSP wspomagany przez sztab oraz grupę operacyjną komendanta głównego PSP.

13 maja br. w 23 Bazie Lotnictwa Taktycznego Wojska Polskiego w Mińsku Mazowieckim, przeprowadzone zostało podsumowanie niniejszych ćwiczeń, w którym z ramienia komendanta głównego PSP, udział wziął zastępca dyrektora Biura Planowania Operacyjnego KG PSP.

Opracowanie: Wydział Planowania Operacyjnego KG PSP
Zdjęcia: KW PSP Warszawa, KP PSP w Grójcu, BPO i BBI/KG PSP oraz st. chor. szt. mar. Arkadiusz Dwulatek/Zespół Reporterski DORSZ "Combat Camera Poland"

© 2018 Super-Polska.pl stat4u