W Folwarku stanął pomnik, upamiętniający Ofiary totalitaryzmów

Autor: Opolski UW 2022-05-14 09:09:18

11 maja 2022 r. w Folwarku na terenie gminy Prószków odsłonięto pomnik poświęcony ofiarom II wojny światowej. W uroczystości tej udział wzięli przedstawiciele Instytut Pamięci Narodowej, Wojewody Opolskiego, włodarze gminy oraz zaproszeni goście. Pomnik sfinansowany przez IPN stanął w miejscu wyburzonego 23 marca br. monumentu ku czci Armii Czerwonej.

W swoim przemówieniu wiceprezes IPN dr  hab. Karol Polejowski nawiązał do słów prezesa Instytutu, który podczas wyburzanego niedawno pomnika ku czci Sowietom, podkreślił, że nie ma miejsca w przestrzeni publicznej wolnej, niepodległej i demokratycznej Polski na pomniki z czerwoną gwiazdą. To za tym symbole symbolem kryją się zbrodnie systemu komunistycznego. Następnie wiceprezes dr hab. Karol Polejowski zaznaczył, że obecnie odsłaniany pomnik skłania do refleksji, że prawda musi być wyrażana konkretnymi słowami.
- Nie możemy nazywać wyzwoleniem tego, co było nową okupacją. Nie możemy nazywać wyzwolicieli tych, którzy nieśli nowe zniewolenie - mówił.

Wiceprezes IPN wyjaśnił również symbolikę dwóch krzyży, zastosowaną w konstrukcji pomnika. Dwa krzyże są bowiem nie tylko symbolem religijnym, ale w polskiej kulturze mają także inne znaczenie. W pieśni „Czerwone maki na Monte Cassino” jest napisane, że naszą wolność mierzy się krzyżami. O nią trzeba dbać, ale i czasem oddać za nią swoje życie.

Pomnik powstał w hołdzie mieszkańcom gminy Prószków, którzy zginęli w styczniu 1945 r. oraz wszystkim ofiarom niemieckiego nazizmu i rosyjskiego komunizmu.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u