25-lecie Kliniki Okulistyki Dziecięcej UDSK w Białymstoku

Autor: Podlaski UW 2022-05-14 09:12:19

W maju 1997 roku w Uniwersyteckim Dziecięcym Szpitalu Klinicznym w Białymstoku zaczęła działać jedyna w województwie i regionie północno-wschodnim wysokospecjalistyczna placówka okulistyczna dla dzieci. Klinika Okulistyki Dziecięcej z Ośrodkiem Leczenia Zeza w czwartek (12.05) świętowała jubileusz 25-lecia. W uroczystym posiedzeniu z tej okazji w Auli Magna Pałacu Branickich uczestniczył wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

Wojewoda podlaski na ręce kierownika Kiliniki Okulistyki Dziecięcej z Ośrodkiem Leczenia Zeza prof. dr hab. n. med. Aliny Bakunowicz-Łazarczyk, która zarządza Kliniką od początku jej istnienia, przekazał z okazji jubileuszu pamiątkowy grawerton. Złożył serdeczne życzenia i podziękowania wszystkim pracownikom Kliniki za trud oraz serce wkładane w codzienną pracę i pomoc niesioną namłodszym pacjentom.

Klinika Okulistyki Dziecięcej z Ośrodkiem Leczenia Zeza jako jedyna w województwie i regionie północno-wschodnim wykonuje operacje zaćmy u dzieci i młodzieży. Specjaliście operują wszystkie przypadki zaćmy wrodzonej i nabytej, a u dzieci powyżej 6 mies.ż. wszczepiane są sztuczne soczewki wewnątrzgałkowe.

Klinika jest jedną z wyróżniających się klinik okulistyki dziecięcej w kraju. Jako pierwsza w Polsce wprowadziła operacje przeciwjaskrowe u dzieci z wykorzystaniem Ologenu, a także zastawek Ahmeda. Wykonywane są również operacje opadnięcia powieki z użyciem sylikonowego ekspandera lub z założeniem szwu Friedenwalda-Guytona. Lekarze prowadzą także kompleksowe leczenie retinopatii wcześniaków metodą laserokoagulacji z wykorzystaniem RetCamu i z podawaniem doszklistkowym preparatów anty-VEGF. Przeprowadzane są operacje wszystkich rodzajów zezów u dzieci i młodzieży.

Klinika liczy 15 łóżek oraz posiada rozbudowaną diagnostykę chorób oczu u dzieci z jedynym w województwie sprzętem do badań elektrofizjologicznych u dzieci i młodzieży.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u