Dzień Otwartej Integracji Polsko-Ukraińskiej w Czerwionce-Leszczynach

Autor: Śląski UW 2022-05-18 09:34:02

W Centrum Kulturalno-Edukacyjnym w Czerwionce-Leszczynach odbyło się wyjątkowe wydarzenie, podczas którego uchodźcy z Ukrainy, a także mieszkańcy regionu mieli okazję otrzymać kompleksową pomoc i poradę pracowników wielu instytucji.

Dzień Otwartej Integracji Polsko-Ukraińskiej to wydarzenie organizowane pierwszy raz, ale widać jak bardzo potrzebne w każdej miejscowości, w której zamieszkują uchodźcy. Pomoc kierowana jest z różnych stron, z różnych instytucji i faktycznie scentralizowanie wszystkiego w jednym miejscu jest znakomitym pomysłem. Warto to kontynuować, aby w innych miejscowościach organizowano takie dni integracji i pomagać uchodźcom, którzy są czasem zagubieni i przychodzą z bardzo różnymi problemami – mówił podczas wydarzenia wicewojewoda śląski Jan Chrząszcz.

Akcja została zorganizowana dzięki zaangażowaniu i pomocy wojewody śląskiego Jarosława Wieczorka, a także kierownictwa Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego – biorących udział w wydarzeniu wicemarszałek Beaty Białowąs, wicemarszałek Izabeli Domogały oraz dyrektor Departamentu Edukacji, Nauki i Współpracy z Młodzieżą Danuty Maćkowskiej, a także Prezesa Zarządu Katowickiej Specjalnej Strefa Ekonomicznej S.A. Janusza Michałka, Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny, burmistrza Wiesława Janiszewskiego i jego pracowników, jak również wielu instytucji.

Podczas wydarzenia uchodźcy, którzy znaleźli schronienie w regionie, mogli uzyskać porady prawne, wsparcie w szukaniu pracy czy pomoc przy wypełnianiu wniosków. W CKE w Czerwionce-Leszczynach stanęły stoiska m.in. z funkcjonariuszami Straży Granicznej oraz pracownikami Wydziału Rodziny i Polityki Społecznej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Urzędu Skarbowego, Narodowego Funduszu Zdrowia, Wojewódzkiego i Powiatowego Urzędu Pracy czy Ośrodka Pomocy Społecznej. Obywatele Ukrainy mieli okazję załatwić formalności urzędowe wynikające z pobytu w Polsce, a także porozmawiać z przedsiębiorcami z Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej S.A. w zakresie możliwości podjęcia pracy w naszym województwie. Akcję wsparli również udzielający darmowych porad prawnicy z Okręgowej Izby Radców Prawnych, operatorzy numeru alarmowego 112, którzy instruowali jak udzielać pierwszej pomocy oraz strażacy z OSP Czerwionka i OSP Leszczyny. Nauczyciele Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Rybniku zorganizowali z kolei gry i zabawy dla najmłodszych oraz uczyli dorosłych podstaw języka polskiego. Dodatkową atrakcją były też makijaże i masaże dłoni wykonywane przez uczniów Centrów Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Województwa Śląskiego.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u