Uroczysty Dzień Strażaka w woj. pomorskim

Autor: MSWiA 2022-05-19 09:03:34

We wtorek 17 maja 2022 r. komendant główny PSP gen. brygadier Andrzej Bartkowiak wziął udział w uroczystości Dnia Strażaka województwa pomorskiego.

Obchody zainaugurowano Mszą Św. w intencji strażaków i służby pożarniczej, którą odprawiono w Bazylice Mariackiej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gdańsku. Następnie na Placu Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku, odbył się okolicznościowy apel.

Przybyłych na uroczystość gości przywitał pomorski komendant wojewódzki nadbryg. Piotr Socha, dodając słowa:
„Dzisiejsze święto, przypadające w roku jubileuszu 30-lecia, to okazja do refleksji i podsumowań, ale też do wspomnień o ludziach, którzy tworzyli naszą formację. To dzięki Nim, Państwowa Straż Pożarna jest dziś w pełni profesjonalną służbą, działającą praktycznie we wszystkich dziedzinach ratownictwa. Służbą, którą każdego dnia staramy się unowocześniać i rozwijać. To także doskonały czas, by podziękować wszystkim tym, którzy wspierają Państwową Straż Pożarną”.

Na zakończenie swojego przemówienia dodał:
„Przekażę te podziękowania, które są dla mnie najważniejsze. Są to słowa wdzięczności dla funkcjonariuszy i pracowników cywilnych komendy wojewódzkiej oraz komend powiatowych i miejskich województwa pomorskiego. Jestem wdzięczny za Wasz profesjonalizm. Za to, że potraficie cierpliwie wykonywać często niełatwe zadania. To dzięki waszemu zaangażowaniu, Waszej postawie, Państwowa Straż Pożarna ciągle się rozwija i może pełnić wiodącą rolę w gronie służb ratowniczych”.

Uroczysty apel z okazji Dnia Strażaka był doskonałą okazją do wręczenia zasłużonym: orderów, odznak i odznaczeń oraz aktów nadania wyższych stopni i innych wyróżnień. Są one wyrazem wdzięczności, uznania i szacunku dla ludzi, którzy wkładają swój wysiłek i zaangażowanie w działania na rzecz ochrony przeciwpożarowej.

Świętując Dzień Strażaka, wspaniały powód do radości mieli strażacy Komendy Miejskiej PSP w Gdyni. Podczas apelu nastąpiło bowiem uroczyste przekazanie nowego samochodu specjalnego z drabiną mechaniczną dla tamtejszej Komendy.  
Wręczenia aktu przekazania pojazdu pożarniczego oraz symbolicznego przekazania kluczyków, komendantowi miejskiemu Państwowej Straży Pożarnej bryg. Marcinowi Nowakowi, dokonali: komendant główny Państwowej Straży Pożarnej gen. brygadier Andrzej Bartkowiak oraz wojewoda pomorski Pan Dariusz Drelich w asyście pomorskiego komendanta wojewódzkiego nadbryg. Piotra Sochy.

Po zakończeniu wszystkich ceremonii nadszedł czas na przemówienia. Gen. brygadier Andrzej Bartkowiak zwrócił się do zebranych słowami:
„Przyjechałem tutaj podziękować, pokłonić się wszystkim nisko i pogratulować odznaczeń”,
po czym dodał:
"Szanowni Państwo, 30 lat! Ojcowie - założyciele mieli rację, że trzeba w Polsce powołać formację, która będzie w szeroko rozumianym sensie ratowała życie ludzkie i dawała bezpieczeństwo Polaków i nie tylko Polaków. Lata doświadczeń pokazały, że straż pożarna, ochotnicza i państwowa, muszą być przygotowane na różnorodne wyzwania. Ostatnie 2,5 roku to permanentna gotowość!”.

Dziękując wszystkim za trud służby, szczególne słowa skierował do druhów Ochotniczych Straży Pożarnych:
„Specjalne podziękowania dla druhów ochotników. Nie moglibyśmy dzisiaj być na takim poziomie jako Państwowa Straż Pożarna, gdybyśmy nie mieli u boku Was!”.

Opracowanie i zdjęcia: Wydział Prasowy KG PSP

© 2018 Super-Polska.pl stat4u