Lublin upamiętnił zwycięską bitwę o Monte Cassino

Autor: Lubelski UW 2022-05-19 09:22:50

W Lublinie odbyły się uroczystości z okazji 78. rocznicy zwycięskiej bitwy o Monte Cassino – jednej z najbardziej zaciętych bitew II wojny światowej na Zachodzie. W obchodach rocznicowych uczestniczył wicewojewoda lubelski Robert Gmitruczuk. Upamiętniając zwycięstwo Polaków, wicewojewoda złożył kwiaty pod pomnikiem Bohaterów Monte Cassino. Uroczystość poprzedziła msza św. w intencji Ojczyzny oraz żołnierzy 2 Korpusu Polskiego, odprawiona w kościele pw. Niepokalanego Serca Maryi i św. Franciszka w Lublinie.

Dziękuję za kultywowanie pamięci o tej jednej z największych zwycięskich bitew II wojny światowej. Dziękuję za pamięć o żołnierzach, którzy w morderczej wspinaczce pod intensywnym ostrzałem wroga podjęli wyzwanie zdobycia strategicznego wzgórza, któremu nie sprostali poprzednicy. Dziękuję zarówno organizatorom, jak i uczestnikom lubelskich uroczystości upamiętniających polskich bohaterów - zdobywców Monte Cassino – pisał w liście do uczestników obchodów, Jan Józef Kasprzyk - szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. List odczytał Waldemar Podsiadły, pełnomocnik wojewody lubelskiego do spraw ochrony dziedzictwa narodowego i spraw kombatantów.
 
Monte Cassino było kluczowym punktem niemieckiej obrony w drodze na Rzym, na tzw. linii Gustawa. Po kilku nieudanych starciach wojsk sojuszniczych przygotowywano się do czwartego, w którym główny bój miał stoczyć 2 Korpus Polski pod dowództwem gen. Władysława Andersa. Po morderczo ciężkich i bardzo krwawych, trwających prawie tydzień walkach, 18 maja 1944 roku Polacy przełamali niemiecki opór i zdobyli klasztor. Zwycięstwo 2 Korpusu Polskiego pod wodzą gen. Władysława Andersa przełamało niemiecką linię obrony i otworzyło Aliantom drogę do wyzwolenia Rzymu.W czasie walk o Monte Cassino poległo 923. żołnierzy 2 Korpusu Polskiego, 2931 zostało rannych, 345 uznano za zaginionych. Na miejscu wiecznego spoczynku zdobywców Monte Cassino wyryto napis: "Przechodniu powiedz Polsce, żeśmy polegli wierni w jej służbie".
 

Pragnę serdecznie Państwu podziękować za pamięć i obecność, bo to Państwa obecność tutaj, przy tym wyjątkowym pomniku chwały polskiego oręża daje świadectwo, że warto być Polakiem. Warto, by Polska była silnym i liczącym się narodem. Dajemy swoją obecnością również świadectwo tego, że Polacy tak jak setki, dziesiątki lat temu nadal stoją dumnie murem za polskim mundurem. Bo znamy doskonale piękne powiedzenie: „jeżeli umiesz liczyć, licz na siebie”. Możesz liczyć na polskiego żołnierza, polskiego policjanta, po prostu na polski mundur – powiedział wicewojewoda lubelski Robert Gmitruczuk.
 
W lubelskiej uroczystości uczestniczyli: Poseł na Sejm RP Sylwester Tułajew, konsul generalny Ukrainy Artem Walach, wicemarszałek województwa lubelskiego Zbigniew Wojciechowski, burmistrz miasta Poniatowa Aneta Poniatowska, prezes zarządu Fundacji Niepodległości Przemysław Omieczyński, przedstawiciele prezydenta miasta Lublin, Związek Piłsudczyków Okręg Ziemia Lubelska, radni rady miasta Lublin, przedstawiciele Wojska Polskiego i służb mundurowych, przedstawiciele organizacji kombatanckich oraz społecznych, uczniowie lubelskich szkół.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u