Kierowca ZKM ujął pijanego sprawcę kolizji

Autor: UM Gdynia 2022-05-20 09:18:42

Dziś w godzinach popołudniowych kierowca gdyńskiego autobusu ujął nietrzeźwego sprawcę kolizji i zatrzymał go do przyjazdu policji. Prezydent miasta uhonoruje jego godną postawę

Zdarzenie miało miejsce o godz. 17.34 na ul. Chwaszczyńskiej. Kiedy autobus linii „R" przejeżdżał przez skrzyżowanie z ulicą Brzechwy, uderzył w niego pojazd osobowy, który próbował wjechać przed „Erkę". Kierowca autobusu obserwował już wcześniej auto w lusterku, a dość chaotyczna, jak to określił, jazda sprawiła, że nabrał podejrzeń, iż prowadzący pojazd może być pijany. Zatrzymał autobus w zatoczce przystankowej i pobiegł za powoli oddalającym się z miejsca kolizji samochodem. Zdołał otworzyć drzwi od strony pasażera, a kiedy poczuł silną woń alkoholu, bez zastanowienia wyrwał kluczyki ze stacyjki i przez radiotelefon wezwał służby. Pierwsi na miejscu pojawili się inspektorzy nadzoru ruchu Zarządu Komunikacji Miejskiej w Gdyni. Przeprowadzili kontrolę trzeźwości – badanie wykazało 1,03 mg/l wydychanego powietrza (2,16 promila) i natychmiast wezwali policję. Kolejne badanie przeprowadzone już przez funkcjonariuszy wykazało 0,77 mg/l, co odpowiada 1,62 promila. Kierowca przyznał się do spowodowania kolizji w obecności inspektorów, ale po przyjeździe policji odmówił podpisania oświadczenia i wycofał wcześniejsze zeznania.

- Przytomność naszego kierowcy, który już wcześniej zauważył dziwne zachowanie prowadzącego auto, pozwoliła mu zachować maksymalną czujność i kolizja nie spowodowała zagrożenia dla pasażerów. Nikomu nic się nie stało, a poważne zagrożenie w ruchu zostało na czas wyeliminowane – mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni.
 

Prezydent miasta – Wojciech Szczurek  postanowił uhonorować Marcina Klukacza, bohaterskiego kierowcę autobusu, natomiast sprawca kolizji, którym okazał się strażnik miejski po służbie, na wniosek komendanta miejskiego Straży Miejskiej w Gdyni zostanie dyscyplinarnie zwolniony w trybie natychmiastowym.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u