Upamiętnienie Święta Straży Granicznej w Białorusi

Autor: MSWiA 2022-05-21 09:37:34

W 31 rocznicę powołania Straży Granicznej ppłk SG Marek Gierasimiuk - Oficer Łącznikowy Straży Granicznej w Mińsku oddał hołd żołnierzom Korpusu Ochrony Pogranicza, których groby znajdują się na terenie obecnej Białorusi. W tym roku udał się do trzech miejsc położonych na południowy zachód od Mińska, gdzie postawił na kwaterach w Rubieżewiczach, Użance oraz Klecku symboliczne biało-czerwone znicze.

Na cmentarzu w Rubiezowiczach w centralnej jego części, wśród innych polskich mogił znajduje się zbiorowy grób, gdzie spoczywa 11 żołnierzy Wojska Polskiego oraz 2 żołnierzy KOP. Nieznani żołnierze Korpusu Ochrony Pogranicza polegli 17 września 1939 roku w obronie granic II RP.
Na obrzeżach niewielkiej białoruskiej wsi Użanka położony jest cmentarz wojskowy, na którym spoczywają żołnierze i funkcjonariusze Batalionów Celnych polegli w okresie działań wojennych 1920-21.
Symboliczne znicze zapalone zostały również w oddalonym o ponad 100 km od Minska-Klecku, którego historia sięga aż XI wieku. W okresie międzywojennym Kleck był miastem garnizonowym, w którym stacjonowało dowództwo batalionu KOP. Obecnie na miejscowym cmentarzu znajduje się zbiorowa mogiła żołnierzy 9 batalionu KOP, którzy polegli, niosąc służbę graniczną w okresie 1924-25. Na pamiątkowej tablicy kamiennego postumentu wyryto napis „Szeregowym 9 baonu KOP, którzy zginęli bohaterską śmiercią na posterunku granicznym".

© 2018 Super-Polska.pl stat4u