Instytut Onkologii w Gliwicach świętuje 75-lecie

Autor: Śląski UW 2022-05-23 08:47:41

W 1947 roku w Gliwicach powstał wyposażony w zaledwie 100 łóżek i skromną aparaturę Państwowy Instytut Przeciwrakowy, który stał się zalążkiem obecnego Oddziału Narodowego Instytutu Onkologii w Gliwicach. Dziś jest to nowoczesna i jedna z najlepszych placówek onkologicznych w Polsce. W jubileuszowej uroczystości z okazji 75-lecia, która odbyła się w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim, uczestniczyli minister zdrowia Adam Niedzielski, wojewoda śląski Jarosław Wieczorek, a także m.in. parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych i szerokie grono pracowników Instytutu.

Dzisiejsze wydarzenie rozpoczęło się od wręczenia 45 pracownikom odznaczeń państwowych. W imieniu Prezydenta RP złote, srebrne i brązowe Krzyże Zasługi za działalność na rzecz ochrony zdrowia oraz Medale za Długoletnią Służbę, będące uhonorowaniem za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków zawodowych, wręczył wyróżnionym osobom minister Adam Niedzielski.

– To jest naprawdę imponująca rocznica. 75 lat trudu, 75 lat wysiłku, 75 lat pomocy w sprawie najtrudniejszej i najważniejszej – w sprawie ratowania życia (…) Dzięki rozwojowi całego Instytutu możemy szczycić się w Polsce naprawdę świetnym leczeniem onkologicznym. To dorobek każdego z Państwa – mówił szef resortu zdrowia, który podkreślił również, że w czasach, gdy w perspektywie dekady choroby onkologiczne staną się najprawdopodobniej główną przyczyną śmierci, bardzo potrzebna jest stała praca, zarówno przy pacjencie, jak i ta naukowo-badawcza. – Mam nadzieję, że dalsze lata onkologii z wiodącą rolą całego Instytutu będą nam pozwalały powiedzieć, że poziom leczenia onkologicznego w Polsce należy do najlepszych na świecie – zaznaczył Minister Zdrowia.

Główna część uroczystości odbyła się w Sali Sejmu Śląskiego, gdzie uczestników powitał dyrektor Narodowego Instytutu Onkologii – Państwowego Instytutu Badawczego Oddziału w Gliwicach prof. dr hab. n. med. Krzysztof Składowski. Uczestnicząca w wydarzeniu poseł na Sejm RP Barbara Dziuk odczytała list skierowany do uczestników przez premiera Mateusza Morawieckiego. „Ponad siedem dekad działalności Instytutu to sukcesy w dziedzinie onkologii klinicznej, nowoczesnej radioterapii, innowacyjnej medycyny nuklearnej, endokrynologii onkologicznej i onkohematologii. To nowatorskie metody wielodyscyplinarnego leczenia i pionierskie w skali światowej zabiegi chirurgii onkologicznej, rekonstrukcyjnej i transplantacyjnej. To wreszcie prekursorskie projekty naukowo-badawcze, owocujące tysiącem międzynarodowych publikacji oraz intensywną współpracą z ośrodkami akademickimi. Wybitna, wysoko wykwalifikowana kadra ośrodka dysponuje najwyżej klasy aparaturą medyczną, oferując pacjentom Śląska i całej Polski najlepsze rozwiązania światowej onkologii” – pisał Prezes Rady Ministrów.

List gratulacyjny od ministra edukacji i nauki przekazał z kolei Dyrektorowi Instytutu wojewoda śląski Jarosław Wieczorek, który również mówił o tym, jak ważną rolę pełni gliwicka placówka. – 75-lecie to data szczególna. To dziesięciolecia ogromnego rozwoju, także rozwoju osobistego tych wszystkich, którzy na drodze Instytutu Onkologii stali i stoją. To jest niesłychany dorobek naukowy, medyczny, kliniczny. To wszystko składa się na sukces Instytutu. Oczywiście wszyscy marzymy, aby takie jednostki w ogóle nie były potrzebne, abyśmy mogli być nieśmiertelni, żyć w pełnym zdrowiu, szczęściu i satysfakcji. Ale ludzie potrzebują takich miejsc, potrzebują Państwa. Przede wszystkim Państwa oddania, pracy, jak również empatii, która dla tych prawie 200 tys. ludzi odwiedzających rocznie Instytut Onkologii w Gliwicach, jest niesłychanie ważna – mówił wojewoda. Dodał przy tym, że na pomoc placówki można liczyć również w szczególnych momentach – np. wtedy, kiedy sytuacja epidemiczna Polsce była bardzo trudna czy teraz, gdy wsparcia medycznego potrzebują uciekający przed wojną obywatele Ukrainy.

W ciągu 75 lat działania Instytut Onkologii w Gliwicach stał się nowoczesną placówką diagnostyczno-terapeutyczną oraz naukowo-badawczą, gdzie wdrażane są nowatorskie metody leczenia i przeprowadza się pionierskie zabiegi. W placówce działa jedna z najlepszych radioterapii w kraju, zapewniająca komfortowe warunki leczenia, a wykwalifikowani specjaliści z różnych dziedzin naukowych w połączeniu z doskonale wyposażonym zapleczem dają możliwość prowadzenia badań, które z pewnością przyczyniają się do poprawy zarówno diagnostyki, jak również terapii nowotworów.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u