WSPÓŁPRACA W CZASIE WOJNY I POKOJU

Autor: Podkarpacki UW 2022-05-23 08:54:22

Mer Trościanca Juri Bova przyjechał do Boguchwały podziękować za pomoc, którą mieszkańcom ukraińskiego miasteczka udzielają zaprzyjaźnione samorządy.

W spotkaniu, które odbyło się z inicjatyw burmistrza Boguchwały Wiesława Kąkola, udział wzięła wojewoda podkarpacki Ewa Leniart. Na Podkarpacie przyjechali także włodarze lubuskiego Kożuchowa i czeskiego miasta Bystřice nad Pernštejnem.

Wiesław Kąkol zapewnił gości z Ukrainy, że w trudnych chwilach mogą liczyć na lokalną społeczność.

– Będziemy pomagać wam dalej. Zawsze możecie liczyć na Boguchwałę – przekonywał.

Juri Bova w poruszających słowach przedstawił czas rosyjskiej okupacji, który w Trościancu wyniósł 31 dni. Mer przyznał, że do samego rozpoczęcia działań wojennych mieszkańcy nie wierzyli, że faktycznie może dojść do agresji na ich terytorium.

– Nad ranem odebrałem telefon, że na granicy trwają walki. Już pierwszego dnia wojny do naszego miasta wjechało 150 czołgów i ok. 600 żołnierzy. To był prawdziwy szok – relacjonował.

Mer ocenił, że zniszczenia w mieście są bardzo poważne. Opisał także zbrodnie wojenne, do jakich dopuszczali się najeźdźcy.

– Dwa rosyjskie czołgi ostrzelały lokalny szpital i okoliczne mieszkania. W wyniku tego ataku zginęło kilkanaście osób – mówił.  

Następnie głos zabrała wojewoda Ewa Leniart.

– 24 lutego był dniem próby także dla nas. Do dziś już  prawie dwa miliony osób przekroczyły nasz odcinek granicy. Jako województwo i jako kraj zrobiliśmy wszytko, aby to przyjęcie było dobre – mówiła.

Pomoc, jaka świadczyłaby na granicy była bardzo szeroka. Od aprowizacji, przez pomoc medyczną i psychologiczną.

Wojewoda przypomniała, że na poziomie wojewódzkim organizowana jest także pomoc humanitarną. Do tej pory regionalne magazyny opuściło już blisko 6 tys. ton towarów, które zostały wysłane na Ukrainę.

Ewa Leniart z uznaniem mówiła także o samorządowej współpracy.

– Partnerstwo zawiązane w czasach pokoju sprawdza się także w tych ekstremalnych warunkach – dodała.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u