Międzypokoleniowy Piknik Rodzinny w Powidzu

Autor: Wielkopolski UW 2022-05-31 09:18:09

Pomimo niesprzyjającej pogody Międzypokoleniowy Piknik Rodzinny w Powidzu przyciągnął wielu mieszkańców lokalnych miejscowości, a także był dobrą okazją do podkreślenia znaczenia rodziny w naszym społeczeństwie

Wydarzenie, objęte honorowym patronatem Sekretarza Stanu, Zastępcy Szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Zbigniewa Hoffmanna i Wojewody Wielkopolskiego Michała Zielińskiego, zostało zorganizowane przez powiat słupecki oraz gminę Powidz.

W programie przewidzianych było wiele atrakcji dla rodzin – m.in. konkursy z atrakcyjnymi nagrodami, występy zespołów tanecznych,  koncerty – w tym koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych oraz pokazy służb i tematyczne stoiska m.in. Kół Gospodyń Wiejskich, Narodowego Funduszu Zdrowia, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.

Podczas pikniku odbył się briefing prasowy poświęcony licznym prorodzinnym programom społecznym wprowadzonym przez rząd Prawa i Sprawiedliwości. 

- Pojęcie „wrażliwość społeczna” to coś co bardzo wyróżnia rząd Prawa i Sprawiedliwości od poprzedników. Jesteśmy niezwykle wyczuleni na problemy społeczne, czego dowodem są liczne programy prospołeczne wprowadzane od początku rządów Prawa i Sprawiedliwości – mówił minister Zbigniew Hofmann.

Jednym ze sztandarowych rządowych programów jest program 500+. Na koniec roku 2021 świadczenie wychowawcze przysługiwało na 654 220 dzieci z województwa wielkopolskiego.

- Programy społeczne są bardzo intensywnie realizowane również w Wielkopolsce. Przykładem tego jest program 500+, w ramach którego do wielkopolskich rodzin trafiło ponad 18,5 mld zł od początku jego funkcjonowania – powiedział wojewoda wielkopolski Michał Zieliński.

Wojewoda podkreślił również znaczenie programu „Maluch+”, którego celem jest zwiększenie dostępności terytorialnej i finansowej miejsc opieki w żłobkach, klubach dziecięcych i u dziennych opiekunów dla wszystkich dzieci, w tym dzieci niepełnosprawnych oraz wymagających szczególnej opieki. Ogółem w latach 2016-2021 na realizację zadań w ramach Maluch+ w Wielkopolsce przeznaczono kwotę – 145,05 mln zł, w tym 33,5 mln zł w samym 2021 roku.

Jednym z podstawowych działań realizowanych w ramach polityki senioralnej jest
w ostatnich latach Program Wieloletni „Senior+” skierowany do jednostek samorządu terytorialnego. Jego celem jest zwiększenie aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym seniorów poprzez rozbudowę sieci Dziennych Domów „Senior+” i Klubów „Senior+”.  Obecnie na terenie województwa istnieją 94 placówki „Senior+” zapewniające 2454 miejsca. W latach 2017 - 2022 do Wielkopolski trafiło łącznie 28,8 mln zł.

- Podczas tego pikniku chcemy podkreślić wartość rodziny. Bowiem silna, bezpieczna rodzina to bezpieczne państwo, bezpieczne społeczeństwo, bezpieczna ojczyzna. Dlatego tak wiele programów rządowych skierowanych jest właśnie do rodzin – dodała I wicewojewoda wielkopolski Aneta Niestrawska.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u