15-lecie Wojsk Specjalnych

Autor: Małopolski UW 2022-06-03 09:11:24

24 maja 2007 r. prezydent RP śp. Lech Kaczyński podpisał ustawę o zmianie ustawy o powszechnym obowiązku obrony. Jej skutkiem było utworzenie Wojsk Specjalnych jako nowego rodzaju Sił Zbrojnych RP. Dlatego też każdego roku 24 maja mają one swoje święto. Dziś w uroczystych obchodach jubileuszu w Dowództwie Komponentu Wojsk Specjalnych – w imieniu wojewody małopolskiego Łukasza Kmity – uczestniczył II wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz.

Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w kościele pw. św. Agnieszki w Krakowie. Tuż po niej w Dowództwie Komponentu Wojsk Specjalnych miała miejsce uroczysta zbiórka.

– Wojska Specjalne to żołnierze profesjonalnie wyszkoleni i wyposażeni w najlepszy sprzęt, pozostający w pełnej gotowości do działania w każdych warunkach. W ciągu ostatnich kilkunastu lat żołnierze wojsk specjalnych brali udział w wielu międzynarodowych misjach, m.in. w Kosowie, Iraku czy Afganistanie. Jest też znamienne, że GROM jest uznawany za jedną z najlepszych jednostek specjalnych na świecie. W dniu Waszego święta pragnę podziękować za Waszą pełną poświęcenia służbę Najjaśniejszej Rzeczypospolitej. Życzę Wam dalszej wytrwałości i satysfakcji z pracy – mówi II wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz.

***
Wojska Specjalne przeznaczone są do prowadzenia operacji zarówno w kraju, jak i poza jego granicami, w okresie pokoju, kryzysu i wojny. Najważniejszym zadaniem jest przygotowanie i udział w operacji obronnej. Komandosi działają wspólnie z siłami konwencjonalnymi lub samodzielnie.

Istotnym zadaniem Wojsk Specjalnych jest utrzymywanie w gotowości sił i środków do wsparcia Policji Państwowej w zwalczaniu terroryzmu na terenie państwa. Wojska Specjalne są gotowe do prowadzenia pełnego wachlarza operacji specjalnych w przypadku zaistnienia zdarzeń w sytuacjach szczególnych. Poprzez zaangażowanie w operacjach Sojuszu oraz w Siłach Odpowiedzi NATO, Wojska Specjalne wnoszą istotny wkład w stabilizację sytuacji międzynarodowej.

Źródło: https://cszws.wp.mil.pl/pl/articles6-aktualnosci/15-lat-wojsk-specjalnych/

© 2018 Super-Polska.pl stat4u