Czynna napaść na funkcjonariusza Straży Granicznej

Autor: MSWiA 2022-06-07 08:46:49

Sąd Rejonowy w Słubicach zastosował 3 miesięczny areszt w celu wydalenia wobec obywatela Jordanii, który dopuścił się czynnej napaści na funkcjonariusza Straży Granicznej wykonującego obowiązki służbowe. Cudzoziemiec nie miał przy sobie żadnych dokumentów, wprowadzał funkcjonariuszy w błąd co do swojej tożsamości i okoliczności pobytu na terytorium Unii Europejskiej.

Do zdarzenia doszło 1 czerwca podczas czynności służbowych realizowanych przez funkcjonariuszy Straży Granicznej z placówki w Świecku wobec przekazanego przez policję 27-letniego cudzoziemca podającego się za obywatela Jordanii. Mężczyzna nie posiadał żadnych dokumentów, które mogłyby poświadczyć jego obywatelstwo oraz tożsamość. Jego pobyt w Polsce z uwagi na brak jakichkolwiek dokumentów był nielegalny.

W trakcie prowadzonego przesłuchania mężczyzna podających się za obywatela Jordanii zachowywał się bardzo niespokojnie i nie odpowiadał na zadawane pytania. Po zakończonych czynnościach cudzoziemiec, w obecności tłumacza zaatakował funkcjonariusza Straży Granicznej uderzając go pięścią w twarz.

Funkcjonariusze SG natychmiast obezwładnili napastnika i zastosowali wobec niego środki przymusu bezpośredniego w postaci chwytów obezwładniających i kajdanek.

Funkcjonariuszowi Straży Granicznej, wobec którego Jordańczyk dopuścił się czynnej napaści, udzielona została pomoc medyczna w pobliskim szpitalu.

Podczas ustalania tożsamości cudzoziemca funkcjonariusze stwierdzili, że mężczyzna ten już trzykrotnie składał wnioski o udzielenie mu ochrony międzynarodowej w w 2015 roku w Holandii, a następnie w 2022 roku w Belgii oraz w Niemczech. Cudzoziemiec, który zatrzymany został na polskim dworcu  tłumaczył, że udaje się do Ambasady Kataru w Warszawie pomimo, że najbliższa jego miejsca zamieszkania Ambasada Kataru znajduje się w Berlinie.

Dodatkowo cudzoziemiec oświadczył funkcjonariuszom SG, że z Jordanii wyjechał w 2021 roku przez Turcję i dotarł do Niemiec. Odmawiał odpowiedzi na pytania co od 2015 roku robił w Europie a dokładniej w Holandii i w Belgii.

Funkcjonariusze SG wszczęli postępowanie karne przeciwko Jordańczykowi i przedstawili mu zarzut czynnej napaści na funkcjonariusza. Cudzoziemiec nie przyznał się do zarzucanego mu czynu i nie skorzystał z prawa do dobrowolnego poddania się karze. Z uwagi na to, wymiarem kary zajmie się teraz sąd.

Ponadto z uwagi na nielegalny pobyt obywatela Jordanii w naszym kraju, sąd w dniu dzisiejszym postanowił o umieszczeniu cudzoziemca w areszcie w celu wydalenia.  

© 2018 Super-Polska.pl stat4u