Spółka CPK przedstawiła wariant inwestorski dla odcinka Kolei Dużych Prędkości Warszawa-Łódź

Autor: Łódzki UW 2022-06-08 09:22:13

Spółka CPK podpisała umowę na prace przygotowawcze dokładnie rok temu – 7 czerwca 2021 r. Był to symboliczny początek projektu Kolei Dużych Prędkości w Polsce – projektu, który wprowadzi nasz kraj do grona najbardziej rozwiniętych infrastrukturalnie państw Europy. 12 miesięcy później, na dworcu Łódź Fabryczna, spółka wskazała jej rekomendowany przebieg, czyli tzw. wariant inwestorski. Odcinek Warszawa-Łódź jest pierwszym projektem w ramach Programu Kolejowego CPK, dla którego rozpoczęta rozstała realizacja STEŚ.

Dzięki tej inwestycji pasażerowie dojadą do Portu Solidarność: z Warszawy w ok. 15 min, z Łodzi w ok. pół godziny. Z Warszawy do Łodzi dojedziemy w ok. 45 minut (prawie dwa razy szybciej niż obecnie). Pociągi z pasażerami będą jeździły w pierwszym etapie z prędkością do 250 km/h. Rekomendowany przebieg nowej linii Warszawa-Łódź został wybrany spośród czterech analizowanych wariantów na podstawie analiz, w tym m.in.: społeczno-gospodarczych, ruchowo-eksploatacyjnych, technicznych, środowiskowych i ekonomicznych. 

Wybrany wariant to najkorzystniejszy przebieg nowej trasy. Gwarantuje najkrótsze czasy przejazdu, najniższe koszty budowy i najmniejszą liczbę kolizji z istniejącą zabudową spośród wszystkich analizowanych. Z analizy kosztów i korzyści wynika, że jest też najbardziej korzystny ekonomicznie.

Spółka CPK przygotowuje budowę 12 nowych tras kolejowych, w tym 10 tzw. szprych, prowadzących z różnych regionów Polski do Warszawy i nowego lotniska. W sumie to 30 zadań inwestycyjnych i prawie 2 000 km nowych linii kolejowych, które mają zostać zrealizowane do końca 2034 r.

CPK to inwestycja, która zmieni charakter naszego kraju i ustawi go w centrum Europy!

© 2018 Super-Polska.pl stat4u