„Jezus Chrystus wczoraj, dziś i na wieki”. 25. rocznica pielgrzymki św. Jana Pawła II do Ojczyzny

Autor: Małopolski UW 2022-06-10 09:10:23

W dniach od 31 maja do 10 czerwca 1997 roku papież Jan Paweł II odwiedził 12 miejscowości, w tym Zakopane i Kraków. Najdłużej zatrzymał się na Podhalu. Podróż apostolska odbyła się pod hasłem „Jezus Chrystus wczoraj, dziś i na wieki”. Od VI pielgrzymki papieża do Ojczyzny minęło 25 lat.

Wojewoda małopolski Łukasz Kmita uczestniczył w uroczystościach w Zakopanem upamiętniających tamte wydarzenia. Obecni byli także sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Piotr Ćwik, sekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki Andrzej Gut-Mostowy, sekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska Edward Siarka, posłanki Anna Paluch, Barbara Bartuś, senator Jan Hamerski, komendant Karpackiego Oddziału Straży Granicznej gen. bryg. SG Stanisław Laciuga oraz marszałek województwa małopolskiego Witold Kozłowski. Pod Wielką Krokwią odbyła się msza święta, którą odprawił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki. W koncelebrze udział wziął metropolita krakowski, zastępca przewodniczącego KEP abp Marek Jędraszewski.

–  Tutaj, przed Wielką Krokwią, Święty Jan Paweł II apelował, by nie wstydzić się krzyża. Przypomniał góralom, że ich ojcowie stawiając krzyż na Giewoncie, chcieli, by patrzył na całą Polskę: od Tatr do Bałtyku. Ojciec Święty wielokrotnie powtarzał, że Tatry to „jego góry”. Był szczególnie związany z Podhalem. 25 lat temu, dziękując za hołd Podhalan, powiedział, że na nich „zawsze można liczyć” – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Podczas swojej VI pielgrzymki do Ojczyzny papież Jan Paweł II uczestniczył w krakowskich uroczystościach 600-lecia utworzenia w Polsce Wydziału Teologicznego. Na Podhalu konsekrował Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach, odwiedził kościół Najświętszej Rodziny, spotkał się z dziećmi pierwszokomunijnymi oraz modlił na ludźmierskich błoniach. Podczas swojej wizyty papież beatyfikował dwie siostry zakonne żyjące na przełomie XIX i XX wieku: Marię Bernardynę Jabłońską i Marię Karłowską.

6 czerwca w Centrum Formacyjno-Szkoleniowym „Księżówka” w Zakopanem rozpoczęło się dwudniowe 392. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski. Głównym tematem była katecheza.


Więcej o wizycie Ojca Świętego na Podhalu w 1997 r.: https://smbf.pl/sw-jan-pawel-ii/wizyta-sw-jana-pawla-ii/sw-jan-pawel-ii-wsrod-gorali/

© 2018 Super-Polska.pl stat4u