Inauguracja Domu Kultury w Łapach

Autor: DOM KULTURY W ŁAPACH 2022-06-14 09:08:02

Z nowego budynku Domu Kultury przy ul. Głównej 8 w Łapach mieszkańcy Gminy Łapy mogą się już cieszyć od roku. Właśnie rok temu w czerwcu obiekt bowiem został oddany do użytku. Zostało uruchomionych 21 pracowni. Od tego czasu Domu Kultury w Łapach tętni życiem.

Z bogatej oferty kulturalnej korzysta prawie 700 osób. Do dyspozycji dzieci, młodzieży i dorosłych jest sala widowiskowa na 300 miejsc, sale do nauki tańca, śpiewania i grania na instrumentach, tj. gitarze, skrzypcach, pianinie, pracownia malarska, plastyczna, modelarnia oraz kilkanaście pracowni do prowadzenia warsztatów, pracownia tańca nowoczesnego, hip-hopu, tańca towarzyskiego, baletu, rytmiki, gimnastyki artystycznej oraz gry w szachy. W Domu Kultury w Łapach działa także KINO oferujące najnowsze filmy premierowe. Dom Kultury w Łapach uczestnicząc w projekcie Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej prezentuje wartościowe filmy dostosowane poruszające ważne tematy, odpowiadające na problemy współczesnego świata.

 

W czwartek (9.06) odbyła się „zaległa” uroczystość – Gala inauguracyjna, która wcześniej z powodu obostrzeń pandemicznych nie doszła do skutku. Z tej okazji na scenie widowiskowej przed zaproszonymi gośćmi we wspaniałym i profesjonalnym koncercie muzycznym zaprezentowali się wychowankowie i instruktorzy łapskiego Domu Kultury. Szczególnie ciepło przyjęto występ najmłodszej dziecięcej grupy baletowej, która miała swój premierowy występ.

Obecny na uroczystościach ksiądz biskup Janusz Stepnowski poświęcił obiekt. Nie zabrakło też uroczystego przecięcia wstęgi.

„Dla mnie ta szeroko pojęta kultura jest inwestycją nie rozumianą tutaj przez pryzmat bilansu finansowego, wydatków, ale jest to inwestycja w naszą tożsamość, patriotyzm, ale także swego rodzaju unikatowość, ponieważ naprawdę mamy wiele zespołów, które tu przed nami występują, ale które są kojarzone z naszą gminą. I to jest nasza prawdziwa marka” – mówił Krzysztof Gołaszewski, burmistrz Łap.

Z kolei zastępca burmistrza Łap Krzysztof Dudziński w krótkiej prezentacji przypomniał najważniejsze fakty z budowy budynku.

 „Wszystko zaczyna się od marzeń. Droga do ich spełnienia czasem bywa długa i z problemami, ale warto marzyć. Warto spełniać marzenia. Ten piękny budynek jest na to dowodem. Jest spełnieniem marzeń naszych mieszkańców! – mówił z-ca burmistrza, który podkreślał, że podczas prowadzenia inwestycji pojawiały się trudności m.in. zaistniała potrzeba zmiany wykonawcy, były problemami z dostawami materiałów budowlanych i absencje pracowników spowodowane pandemią przez co budowa się przedłużała, ale ostatecznie powstało funkcjonalne miejsce, którego dotąd w Łapach nie było, gdzie  dzieci i młodzież mogą rozwijać swoje pasje i spędzić przyjemnie wolny czas.

„Każdy może znaleźć coś dla siebie od muzyki, plastyki, poprzez naukę gry na instrumentach. To jest bardzo ważne, aby Ci instruktorzy, pedagodzy, którzy tu pracują z dziećmi, które może w przyszłości będą gwiazdami, nawet klasy światowej, żeby byli prowadzeni w duchu postaw patriotycznych i przywiązania do naszej kultury lokalnej, bo naprawdę mamy czym się chwalić jako mieszkańcy województwa podlaskiego, jako Polacy” – powiedział wicemarszałek Sebastian Łukaszewicz w czasie uroczystości.

O tym, jak wiele ciekawych zajęć, wydarzeń, spotkań i imprez udało się zorganizować przez rok funkcjonowania Domu Kultury w nowych salach i pomieszczeniach opowiadała w swojej prezentacji video dyrektor Wiktoria Wnorowska. „Chciałabym, aby Dom Kultury stał się jeszcze bardziej otwarty na potrzeby lokalnej społeczności. Tak jak zawsze podkreślam, to miejsce otwarte dla każdego, kto chce rozwijać swoje pasje poprzez kontakt ze sztukę. To również miejsce, gdzie widzimy, wspieramy i doceniamy młode talenty. Nasi instruktorzy to ludzie, którzy dzielą się pasją do tworzenia. Kadra jest na wysokim poziomie, na co kładziemy ogromny nacisk. Często wychodzimy z założenia że to właśnie ludzie pracujący w Domu Kultury w Łapach, tworzą jego markę. Do naszych zadań należy organizowanie różnorodnych form edukacji kulturalno-artystycznej, rozwijanie pasji i zainteresowań oraz wychowywanie przez sztukę.” – powiedziała Wiktoria Wnorowska, Dyrektor Domu Kultury w Łapach

W wydarzeniu uczestniczyli m.in. Mariusz Gromko, senator RP, Bohdan Paszkowski, wojewoda podlaski, Sebastian Łukaszewicz, wicemarszałek województwa podlaskiego, Krzysztof Kondraciuk, radny Sejmiku Województwa Podlaskiego, Roman Czepe, wicestarosta białostocki, biskup Janusz Stepnowski, ordynariusz diecezji łomżyńskiej, księża, wójtowie oraz burmistrzowie gmin powiatu białostockiego, lokalni samorządowcy, przedstawiciele służb mundurowych, radni i przyjaciele gminy Łapy, dyrektorzy jednostek gminnych oraz mieszkańcy.

Wszyscy mówcy gratulowali inwestycji i podziwiali łapski Dom Kultury. Głos zabrał także wicestarosta Roman Czepe, który przypomniał, że to w kadencji, gdy był burmistrzem Łap budynek przy ul. Głównej 8 - tzw. Dom Partii został przejęty przez Gminę od Skarbu Państwa. Dzięki tej decyzji nowy Dom Kultury mógł zostać zbudowany w tym miejscu.

Wybudowanie oraz wyposażenie gmachu przy ul. Głównej 8 kosztowało ponad 12 mln zł.

Budowa obiektu została dofinansowana z funduszy europejskich i środków budżetu państwa, które Gminie Łapy udało się pozyskać z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego.

 

--

© 2018 Super-Polska.pl stat4u