Święto Służby Ochrony Państwa

Autor: MSWiA 2022-06-14 09:10:51

13 czerwca br. w Belwederze odbyły się uroczystości z okazji Święta Służby Ochrony Państwa. W wydarzeniu z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy i ministra Mariusza Kamińskiego uczestniczyli także wicepremier Jacek Sasin, szef BBN Paweł Soloch oraz komendant Służby Ochrony Państwa ppłk SOP Paweł Olszewski.

W związku z dzisiejszą uroczystością gratuluję wszystkim wyróżnionym i awansowanym. Szczególne gratulacje kieruję do tych, którzy otrzymali dziś promocję na pierwszy stopień oficerski. To przełomowy dzień w życiu każdego funkcjonariusza

– powiedział szef MSWiA podczas uroczystości. 

Minister odniósł się do roli funkcjonariuszy SOP w zapewnianiu bezpieczeństwa najważniejszym osobom w państwie.

Pragnę wyrazić słowa najwyższego uznania i szacunku dla waszej codziennej służby. Tej służby poświęconej bezpieczeństwu państwa, bezpieczeństwu najważniejszych osób w państwie. To dzięki Wam i Waszemu poświęceniu oraz zaangażowaniu osoby te mogą w sposób bezpieczny i skuteczny wykonywać ważne zadania państwowe

– zaznaczył szef MSWiA. 

Podczas wydarzenia przypomniano, że w ramach programu modernizacji służb mundurowych na lata 2022-2025 Służba Ochrony Państwa otrzyma 214 mln zł. Będą to środki m.in. na sprzęt uzbrojenia oraz techniki specjalnej, informatykę i łączność oraz wyposażenie osobiste i ochronne funkcjonariuszy.

W trakcie swojego wystąpienia prezydent Andrzej Duda skierował słowa podziękowania do funkcjonariuszy za ich codzienną pracę i profesjonalizm. 

Dziękuję za to dzisiejsze spotkanie i możliwość bycia z Państwem. Stanowi ono sposobność do tego, by podziękować za służbę dla Rzeczypospolitej i za to, że jesteśmy bezpieczni

– powiedział prezydent.

Nie jest to służba, o której można powiedzieć, że jest łatwa i bezpieczna. Wymaga profesjonalizmu, hartu ducha, odwagi, sprawności fizycznej i inteligencji, jest trudna dla funkcjonariuszy, ale i najbliższych. Widziałem ciężką pracę funkcjonariuszy, ich poświęcenie, a także - podczas wizyty na Ukrainie – napięcie na ich twarzach

– dodał. 

Odznaczenia i awanse
 

W ramach święta SOP prezydent Andrzej Duda wręczył zasłużonym funkcjonariuszom Medale „Za Długoletnią Służbę”. Łącznie przyznano ich 13, w tym 1 złoty, 9 srebrnych i 3 brązowe.

Dodatkowo podczas poniedziałkowej uroczystości 28 funkcjonariuszy zostało mianowanych przez Prezydenta RP na pierwszy stopień oficerski. Z okazji święta formacji wręczono również akty mianowania na wyższe stopnie służbowe.

Na placu przed Belwederem 5 osób otrzymało Odznaki Honorowe i Pamiątkowe SOP.

Służba Ochrony Państwa
 

SOP zajmuje się ochroną najważniejszych osób w państwie oraz budynków, np. ministerstw. Funkcjonariusze Służby Ochrony Państwa zapobiegają również przestępstwom, które są skierowane przeciwko tym osobom i miejscom. Funkcjonariusze czuwają także nad bezpieczeństwem przywódców państw i szefów organizacji międzynarodowych, gdy przebywają oni z wizytami w naszym kraju. SOP zapewnia bezpieczeństwo również polskim placówkom dyplomatycznym za granicą.

Służba Ochrony Państwa została powołana ustawą z 8 grudnia 2017 roku. W lutym 2018 roku SOP zastąpiła Biuro Ochrony Rządu.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u