Startuje rozbudowa DK62 Strzelno – Kobylniki

Autor: Kujawsko-Pomorski UW 2022-06-14 09:20:12

Umowa na rozbudowę i wzmocnienie drogi krajowej nr 62 na odc. Strzelno – Kobylniki podpisana. Inwestycja będzie realizowana ze środków rządowych przez firmę Transpol Lider z Inowrocławia na kwotę 48 400 433,24 zł. W ramach zadania droga zostanie poszerzona do 7 metrów i wzmocniona na odcinku około 10 kilometrów. DK62 częściowo zostanie poprowadzona nowym śladem.

Umowę z wykonawcą podpisał dyrektor Oddziału GDDKiA w Bydgoszczy Sebastian Borowiak. W spotkaniu uczestniczył wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.

Przedstawiciel rządu w województwie zwrócił uwagę, że mieszkańcy czekali na tę inwestycje wiele lat.

Ona była projektowana już kilkanaście lat temu. Niezmiernie się cieszę, że dzisiaj wieńczy się to wieloletnie dzieło i możemy mówić o tym, że zostanie zrealizowana droga między Kruszwicą a Strzelnem. Ten odcinek był uznawany za najgorszy odcinek drogi krajowej w województwie kujawsko-pomorskim 

– mówił.

Inwestycja jest finansowana w 100 % przez GDDKiA ze środków rządowych. Jest to kontynuacja inwestycji zrealizowanej w 2021 r., czyli budowy ronda w Kruszwicy w miejscowości Kobylniki, a wcześniej wybudowanego ronda również i w Strzelnie. Teraz te dwa ronda będą połączone nowym odcinkiem drogi krajowej.

Inwestycja

W ramach zadania nastąpi rozbudowana istniejącej drogi krajowej nr 62 Strzelno - Kobylniki (k. Kruszwicy) o długości 10 kilometrów i poszerzenie jej do szerokości 7 m. Wykonana zostanie korekta niwelety drogi, łuków, przebudowa skrzyżowań wraz z wykonaniem lewoskrętów, budowę ronda na skrzyżowaniu z drogą powiatową nr 2448C w m. Stodólno, budowę chodników, oświetlenia i zatok autobusowych. Droga zostanie częściowo poprowadzona nowym śladem. Oznacza to, że znajdujące się po drodze miejscowości Stodólno i Sławsk Wielki doczekają się obwodnic. Inwestycja uwzględnia także nasadzenia ponad 1300 drzew i ponad 5000 krzewów.

Wykonawca będzie miał 15 miesięcy (z wyłączeniem okresu zimowego 15 XII - 15 III) na wykonanie prac. Spodziewany termin otwarcia nowej DK62 to IV kwartał 2023 r.

To nie jedyna inwestycja na drogach krajowych nr 15, 25 i 62 w rejonie Strzelna i Kruszwicy. Od połowy ub. r. trwają prace nad dokumentacją do uzyskania decyzji środowiskowej dla dwóch obwodnic: Strzelna i Kruszwicy, które powstaną w ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic na lata 2020 - 2030.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u