Ostatnia droga Bohaterów!

Autor: Łódzki UW 2022-06-20 09:18:39

W Kaplicy Cmentarza Komunalnego Doły w Łodzi zakończyły się uroczystości pogrzebowe ofiar terroru komunistycznego ekshumowanych przez IPN - Stanisława Dolewskiego oraz dwóch żołnierzy podziemia zbrojnego Mariana Sobolczyka i Jana Majewskiego ps. Śmiały.

Po tak wielu latach jesteśmy w stanie przywrócić tożsamość i pamięć ofiarom zbrodni komunistycznych, które miały być zapomniane przez pokolenia Polaków po II wojnie światowe. Poprzez takie uroczystości przybliżamy społeczeństwu historie polskich patriotów, ich poświęcenie i aktywność społeczną oraz wojskową. To oddanie hołdu wszystkim Polakom, którzy zostali zamordowani przez sowieckich kolaborantów. To nasz obowiązek

 – powiedział dyrektor łódzkiego oddziału IPN Dariusz Rogut.

W Polsce po zakończeniu II Wojny Światowej narzędziem służącym przejmowaniu, poszerzaniu i utrzymaniu przez komunistów władzy był masowy aparat represji, którego głównym celem było zlokalizowanie, a następnie ostateczna likwidacja polskiego ruch niepodległościowego.

Jesteśmy uczestnikami uroczystości wyjątkowej i niezwykle ważnej dla naszej wspólnoty. Upamiętniamy ofiary komunistycznej represji – bohaterów, którzy pozostali wierni fundamentalnym dla polskiego narodu wartościom. Poświęcili własne życie dla Ojczyzny i w trosce o przyszłe pokolenia. Naszym obowiązkiem jest nigdy nie zapomnieć o Ich oddaniu i ofierze, którą złożyli. Cześć i chwała Bohaterom!

- podkreślił wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński. 

© 2018 Super-Polska.pl stat4u