Najstarszy klub motocyklowy w Polsce

Autor: Małopolski UW 2022-06-24 09:27:18

Krakowski Klub Cyklistów i Motorzystów, bo taka była jego pierwotna nazwa, powstał 110 lat temu. Według wielu historyków Krakowski Klub Cyklistów i Motocyklistów „SMOK” jest najstarszym ugrupowaniem zrzeszającym miłośników jednośladów w Polsce. Ta długa historia przekłada się na szereg zasług w popularyzowaniu sportów motorowych. Wyrazem uznania dla działalności Klubu są Krzyże Zasługi – dwa Złote i jeden Brązowy – które dziś zostały wręczone przez wojewodę małopolskiego Łukasza Kmitę.

 W Małopolsce nie brakuje utalentowanych kierowców. Nic więc dziwnego, że sporty motorowe mają wielu fanów. Ich popularyzacja wzbudza ducha rywalizacji, zachęca do pogłębiania pasji, ale także działa korzystnie na poprawę kultury jazdy na polskich drogach. Zastrzyk adrenaliny, jaki daje sport, zawsze musi iść w parze z bezpieczeństwem. To bardzo istotne, żeby tę zasadę akcentować i dlatego dziękuję wszystkim członkom Klubu Cyklistów i Motocyklistów „SMOK”, którzy przyczyniają się do popularyzowania dobrych nawyków oraz rozwijania sportów motorowych – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Państwowe odznaczenia zostały przyznane przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę, na wniosek wojewody małopolskiego.

W pierwszych latach działalności KKCiM zajmował się głównie sportem kolarskim i turystyką rowerową. Sport motocyklowy zaczął rozwijać się w latach 30. ubiegłego stulecia. Niestety, spory dorobek Klubu został zniszczony podczas II wojny światowej. Oficjalna nazwa obowiązująca do dzisiaj - Krakowski Klub Cyklistów i Motocyklistów „Smok” - została przyjęta na walnym zebraniu klubu w 1960 roku, a jej pomysłodawcą był inż. Zbigniew Pieczara, najlepszy wówczas zawodnik rajdowy Klubu.

Klub zaangażowany jest w organizację licznych imprez, również międzynarodowych. Oprócz działalności sportowej prowadzi szeroko pojętą działalność w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Źródło informacji o Klubie: https://pzm.pl/zo/krakow/krakowski-klub-cyklistow-i-motocyklistow-smok-ma-juz-110-lat 

© 2018 Super-Polska.pl stat4u