Uniwersytet Śląski włącza się w obchody Światowego Dnia Głuchoniewidomych.

Autor: mat. prasowe UŚl 2022-06-27 09:18:26

Światowy Dzień Głuchoniemych, przypadający na dzień 27 czerwca, jest jednocześnie dniem urodzin Helen Keller – głuchoniewidomej pisarki i działaczki społecznej broniącej w XIX wieku praw kobiet czy niewolników. Była to osoba niezwykła, utytułowana amerykańskim odznaczeniem prezydenckim Medalu Wolności. Przy wsparciu swojej asystentki – Anne Sulivan ukończyła studia wyższe i przemawiała przed głowami państw

W tym wyjątkowym dniu 27 czerwca zapraszamy na godzinę 17:00 do Strefy Nauki Światowego Forum miejskiego, która mieści się na Wydziale Humanistycznym przy ul. Uniwersyteckiej 4. Głuchoniewidomy absolwent Uniwersytetu Śląskiego – Pan Krzysztof Wostal opowie o funkcjonowaniu osób z jednoczesną dysfunkcją wzoru i słuchu dostępności miast dla niestandardowych mieszkańców. Wykład będzie tłumaczony na Polski Język Migowy.

 

Przed wejściem do Strefy Nauki będzie można zobaczyć wystawę zdjęć Agnieszki Majnusz „Przemiany” ilustrującą piękno osób Głuchoniewidomych.

 

Dostępność nie tylko od święta

Uniwersytet Śląski nie boi się indywidualnego podejścia do studentów z niepełnosprawnościami, nawet jeśli tą niepełnosprawnością jest głuchoślepota.

Podnosimy dostępność cyfrową, inwestujemy w nowe rozwiązania technologiczne – np. pętle indukcyjne w salach wykładowych. Tam, gdzie jest to potrzebne zapewniamy alternatywne metody komunikacji i asystenturę.

 

Przesyłam także link do filmu, który powstał z okazji święta oraz wydarzeń organizowanych w ramach Strefy Nauki: https://youtu.be/dmA4_o9WiMI

© 2018 Super-Polska.pl stat4u