Szczepienia ochronne dla dzieci ukraińskich

Autor: UM Warszawa 2022-07-09 09:04:42

Rusza akcja informacyjna o szczepieniach ochronnych dla dzieci i młodzieży z Ukrainy. Z początkiem lipca na warszawskich ulicach i w komunikacji miejskiej pojawią się materiały w języku ukraińskim zachęcające matki do skorzystania z najlepszej opcji bezpłatnych szczepień dla swoich dzieci. Kampanię finansuje United Nations Children’s Fund (UNICEF)  - projekt jest realizowany we współpracy z m.st. Warszawą, które również udostępni informację o programie w mediach społecznościowych i na stronie internetowej ratusza.

Przypomnijmy - decyzją polskiego rządu obywatele Ukrainy, którzy przekroczyli granicą z Polską od 24 lutego br. mają gwarantowane te same świadczenia zdrowotne co obywatele Polski.

Bezpłatne szczepienia ochronne dla dzieci z Ukrainy

Zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Zdrowia*, w związku z wojną w Ukrainie, dzieci przebywające na terenie Polski powinny być szczepione w ramach aktualnego Programu Szczepień Ochronnych (PSO) z wykorzystaniem szczepionek udostępnianych przez stacje sanitarno-epidemiologiczne na dotychczasowych zasadach (szczepienia bezpłatne).

Szczepienia te powinny być realizowane w podmiotach wykonujących działalność leczniczą w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej – można je wykonać m.in. w punktach szczepień we wszystkich miejskich przychodniach.

Indywidualny kalendarz szczepień

Na szczepienie kwalifikuje lekarz z poradni, który wskazuje termin podania i rodzaj szczepionki. Dla każdego dziecka ukraińskiego będzie ustalany indywidulany kalendarz szczepień przygotowany w oparciu o posiadaną dokumentację medyczną pacjenta.

Jak informuje Ministerstwo Zdrowia, w sytuacji braku dokumentacji medycznej szczepień wykonanych w Ukrainie, dziecko należy traktować jako nieszczepione i zalecić wykonanie szczepień ochronnych zgodnie z PSO na 2022 r..

Resort zdrowia wskazuje również priorytetową listę szczepień dzieci i młodzieży ukraińskiej: 

  • szczepienie przeciw odrze szczepionką MMR (przeciw odrze, śwince i różyczce) w grupie najmłodszych dzieci w drugim roku życia,
  • szczepienia przeciw błonicy, tężcowi, krztuścowi i poliomyelitis zgodnie z wiekiem,
  • wirusowemu zapaleniu wątroby typu B zgodnie z wiekiem,
  • szczepienie przeciw COVID-19 zgodnie z narodowym Programem Szczepień przeciw COVID-19,
  • szczepienia poekspozycyjne, które są wymagane w zapewnieniu zdrowia i życia pacjenta (tężec, wścieklizna) powinny być wykonane niezwłocznie zgodnie z decyzją lekarza.

UNICEF już pozyskał i dostarczył polskiemu Ministerstwu Zdrowia ponad 50 tysięcy dawek inaktywowanej szczepionki przeciw polio (IPV) oraz 5 tysięcy dawek szczepionki przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A. Celem tych działań jest wsparcie wysiłków na rzecz szczepień dzieci w Polsce poprzez zabezpieczenie odpowiedniej liczby szczepionek.

Wykaz poradni, w których można wykonać szczepienia znajduje się poniżej. Więcej informacji o szczepieniach ochronnych w języku ukraińskim znajduje się w odnośniku szczepienia.pzh.gov.pl(otwiera się w nowej karcie).

 

* https://szczepienia.pzh.gov.pl/komunikaty-ministra-zdrowia-w-sprawie-sposobu-realizacji-szczepien-ochronnych-dzieci-z-ukrainy (dostęp 29 czerwca 2022 r.)

 

© 2018 Super-Polska.pl stat4u