Za wolnych ludzi Polski, Ukrainy, Stanów Zjednoczonych

Autor: Małopolski UW 2022-07-14 09:42:41

246 lat temu – 4 lipca 1776 r. – w Filadelfii ogłoszono Deklarację Niepodległości Stanów Zjednoczonych, która gwarantowała niezależność od króla Wielkiej Brytanii Jerzego III. Dla upamiętnienia tego wydarzenia, ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Mark Brzezinski oraz konsul generalny USA w Krakowie Patrick Slowinski wydali przyjęcie z okazji Dnia Niepodległości. W wydarzeniu wziął udział wojewoda małopolski Łukasz Kmita. Spotkanie było także okazją do pożegnania konsula generalnego, który kończy służbę dyplomatyczną w Polsce.

 Z okazji Święta Narodowego Stanów Zjednoczonych Ameryki – Dnia Niepodległości – w imieniu Narodu Polskiego oraz własnym, składam Panu oraz wszystkim Pańskim Rodakom serdeczne życzenia i gratulacje. Przy tej okazji pragnę także wyrazić satysfakcję z pomyślnego rozwoju relacji dwustronnych między naszymi krajami, do czego znacząco przyczyniły się także wizyty w Polsce w bieżącym roku Prezydenta Stanów Zjednoczonych, Jego Ekscelencji Joego Bidena, jak również Wiceprezydent Stanów Zjednoczonych, Jej Ekscelencji Kamali Harris. Jesteśmy za nie wdzięczni – udowodniły one, że w obliczu brutalnej agresji Rosji na Ukrainę i zmiany geopolitycznej, jaka nastąpiła w naszym regionie, Stany Zjednoczone stoją ramię w ramię ze swoimi sprawdzonymi sojusznikami, takimi jak Polska – mówił wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

- Polskę i Stany Zjednoczone łączą wspólne wartości oraz bliskie więzy braterstwa i przyjaźni. Jesteśmy dumni z ciągle rozwijającej się współpracy politycznej, z rozwoju relacji gospodarczych, handlowych i kulturalnych, które bez wątpienia wzbogaciły oba nasze narody. Bardzo cenimy sobie polsko-amerykańskie strategiczne partnerstwo oparte na nierozerwalnej więzi transatlantyckiej, czego przejawem jest rozwój współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa, w tym rosnąca i trwała obecność wojsk amerykańskich w naszym kraju. Nasza stała ścisła współpraca jest niezwykle potrzebna w obliczu trwającej napaści zbrojnej u polskich granic, u granic wspólnoty transatlantyckiej – podkreślił wojewoda.

– Dziś wznosimy toast za wolnych ludzi Polski, Ukrainy, Stanów Zjednoczonych. Nasze myśli w szczególności kierują się za polską wschodnią granicę. Solidarność z Ukrainą to solidarność z wszystkimi, dla których Niepodległość i Demokracja są wartościami szczególnymi. Ukraina jest naszą wspólną sprawą – nas, Polaków, jak i Amerykanów – dodał wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u